Bivši časnik američke mornarice i direktor marketinga aviokompanije prije dvadeset godina odlučio je suprugu Terry odvesti u Palm Springs na luksuzno ljetovanje, no kako ga je to previše stajalo, odlučio je pronaći nekoga s kim bi se tamo zamijenio za njegovu kuću u Kaliforniji, nedaleko od Los Angelesa. Kada mu je to uspjelo, oduševljeno je govorio obitelji i prijateljima koji su krenuli njegovim stopama. Svoje kuće i vikendice mijenjali su za druge destinacije. Hobi Eda Kushinsa pretvorio se u kataloški posao, a kada je došao internet, širio se munjevitom brzinom i uskoro mu postao posao. Danas njegov Home Exchange broji 250.000 razmjena na godinu u 150 zemalja i ima 50.000 članova.
- Nisam ni sanjao da ću se ovim poslom ozbiljno baviti i da ću postati začetnik ekonomije dijeljenja jer ovo to jest. Možete zamijeniti svoj stan u Zagrebu s osobom s Havaja, ako ta osoba želi doći u Hrvatsku. Tako možete godišnji odmor provesti besplatno, samo s troškovima prijevoza, a putovanje će biti nezaboravno jer će vas dočekati susjedi, pokazati vam i otkriti lokalne blagodati koje ne biste ni vidjeli da putujete s agencijom i odsjedate u skupim hotelima - tvrdi Ed koji je pokrenuo svjetski trend. A njegova ideja, prije mnogo godina, svidjela se i Švicarcu Williamu Heinzeru. Kao novinar švicarske televizije mnogo je putovao pa je odmah prihvatio ideju razmjene kuća i ponudio svoje imanje. Javila mu se obitelj koja je htjela odmor u prirodi i staroj tradicionalnoj kući u Švicarskoj, a oni su mu ponudili svoju američku vilu s bazenom te Porscheom i Mercedesom u garaži.
- Supruga, koju sam tri mjeseca nagovarao na zamjenu jer se bojala što će joj stranac biti tri tjedna u kući, oduševila se kada smo došli tamo, a o djeci da i ne govorim jer je kuća bila na samoj plaži južno od Los Angelesa. Takav si odmor s novinarskom plaćom ne bih mogao priuštiti - prisjeća se William. Mijenjajući kuću godišnje je odmore dosad provodio u više od 50 zemalja poput Kine, Japana, Sri Lanke, Nove Kaledonije, Vanuatua, Tahitija i drugih. Ne može opisati koliko je ljubaznih ljudi upoznao i razbio predrasude o mnogim nacijama.
Nikada nije imao negativnih iskustava, a financijska ušteda je velika. No srž cijelog pokreta je zapravno dijeljenje stvari s drugima. S tom idejom složio se i Amerikanac Jim Pickell koji je prije dvije godine ostavio potpredsjedničko mjesto u Sonyju i pridružio se Edu i Williamu. - Proputovao sam cijeli svijet i doživio mnoga neobična iskustva, kao što svake godine plivam s 40-metarskim kitovima, no ovo je posebno jer još živim u kući koja je bila moja prva Home Exchange zamjena - smije se Jim.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!