U Rusiji se i dalje piju omiljena žestoka pića, no usprkos tome, konzumacija alkohola pala je za 43 posto od 2003. do 2016., što je ključni faktor za porast životnog vijeka u zemlji.
Prema podacima koje je objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), kada bi se alkohol pretvorio u čisti etanol kod Rusa bi to iznosilo 11,1 litra po glavi godišnje, što spada među najvišu razinu potrošnje u svijetu, međutim spomenuto smanjenje ipak je znatno smanjilo smrtnost. Očekivani životni vijek muškaraca smanjio se na 57 godina u 90-ima, a podaci govore da je uživanje u alkoholu tada doseglo vrhunac.
Sada je životni vijek gotovo 68 godina za muškarce i 78 godina za žene.
Smrtnost, kao posljedica svih uzroka smanjila se za 39 posto kod muškaraca od u razdoblju 2003. do 2018. i za 36 posto kod žena, pokazalo je istraživanje koje je proučavalo trendove tijekom gotovo 30 godina.
Povećali su minimalne cijene votke
Postoji jasna povezanost između nacionalne potrošnje alkohola i stope smrtnosti i očekivanog trajanja života, te da je smanjenje pijenja rezultat vladinih politika usvojenih 2000. godine, stoji u zaključku studije.
Reforme "alkoholne politike" usmjerene su prvenstveno na smanjenje postotka krijumčarenog ili domaćeg alkohola na tržištu, povećanje trošarina na alkohol i povećanje minimalne cijene votke i ostalih alkoholnih pića.
Osim toga, i ruski predsjednik Vladimir Putin njeguje sliku trezvenosti za razliku od svog prethodnika Borisa Jeljcina, kojeg mnogi Rusi povezuju s pijanim i sramotnim gafovima.
Manje Rusa
Putin, koji je na vlasti još od svibnja 2000. godine, osim protiv alhohola, bori se i protiv demografskog pada. Prošle godine broj stanovnika smanjio se za 86.000 ljudi, što je prvi pad u ovom desetljeću, priopćila je ruska državna služba za statistiku.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM:
ŠOKANTAN KRAJ? Meghan i Harry proživljavaju najteže dane u kraljevskoj obitelji