To je to što me zanima!

Rukavice su rasadnik bakterija, pobrinite se da ih često perete

U televizijskoj emisiji Good Morning America su 2015. godine proveli istraživanje na rukavicama različitih materijala te su testirali uzorke na bakterije i viruse
Vidi originalni članak

Na pojedinim uzorcima su pronašli niz uzročnika opasnih infekcija, uključujući i stafilokok MRSA. Naime, rukavicama dodirujete kvake, drške ili ih nosite u javnom prijevozu. Pojedinci njima čak i obrišu nos. Toplina i vlaga idealne su za razvoj bakterija, piše Wellandgood.com.

POGLEDAJTE VIDEO: Subine rukavice obitelj Maršić pažljivo čuva

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U emisiji su proveli istraživanje na vrlo malom broju uzoraka, pa se postavlja pitanje kako bi izgledalo da su imali više ispitanika. Osim što mogu biti izvor zaraze, rukavice mogu navući i neugodne mirise. Zato ih valja redovito prati, a da biste u tome bili uspješni, nužno je poznavati vrstu materijala od kojeg su izrađene jer svaki zahtijeva drugačije održavanje.


1. Pamuk

Iako nije riječ o najtoplijim rukavicama, pamučne odjevne predmete je najlakše očistiti. Stavite ih u perilicu za rublje kao što biste učinili i s ostalom odjećom.

VINTAGE STIL Ženstveni retro detalj za dame: Čipkaste rukavice ukrašene prstenjem, volanima i biserima

Ovisno o boji, možete ih prati odvojeno, sa šarenim ili bijelim rubljem. Zatim ih stavite na ravnu površinu kako bi se osušile, no imajte na umu da se u sušilici mogu stisnuti.

2. Vuna

Vuna je delikatan materijal i treba biti oprezan kod čišćenja vunenih predmeta. Umjesto u perilicu, umočite ih u toplu vodu te dodajte prašak za rublje.

RETRO DETALJ Dame koje vole rukavice: Billie Eilish, Beyonce i Anya Taylor-Joy

Nakon pet minuta isperite ih pod hladnom vodom. Nemojte ih savijati da ocijedite vodu, nego budite nježni kako se ne bi gužvale, a zatim ih sušite na ravnoj površini na zraku.

3. Koža i lažna koža

Uzmite krpicu ili papirnati ručnik te ih lagano umočite u blagi sapun, a zatim nježno istrljajte površinu rukavica. Isperite ih u mlakoj vodi. Kad se osuše, iskrenite ih prema van i dezinficirajte tako što ćete izmiješati jednaku količinu vode i octa te naštrcajte tom mješavinom. Ostavite ih da se osuše na zraku na ravnoj površini.

DOMAĆI STRUČNJACI Nalazimo se na rubu ekološke katastrofe: Odbačene maske i rukavice već nas polako ubijaju

4. Najlon

Kao i s vunenim rukavicama, namočite ih u toploj vodi uz dodatak nježnog praška za rublje i ostavite tako pet minuta. Zatim isperite toplom vodom i ostavite da se suše na zraku na ravnoj površini.

5. Poliester

Takve rukavice možete prati u perilici za rublje uz dodatak blagog deterdženta i na niskim temperaturama. Pritom provjerite na etiketi upute za pranje. Ukoliko niste sigurni kako će reagirati, radije ih umočite u toplu vodu s deterdžentom. Izbjegavajte sušilicu i ostavite ih na ravnom da se osuše na zraku.

JESEN 2021. Prada smatra da je važno nositi visoke kožnate rukavice u boji

Idi na 24sata

Komentari 2

  • nap 10.02.2022.

    Bar 2 puta tjedno

  • Brzopoteznik 09.02.2022.

    Ja ne volim nositi rukavice,iskreno nekad mi odgovara da mi malo ozebu ruke,na rukavice se odlučim ako je baš teška zima,a ja na biciklu,to je otprilike taj scenarij.

Komentiraj...
Vidi sve komentare