Roditelji sve češće djecu "bapskim" pričama" pokušavaju navesti da jedu zdravije, iako ni sami u njih ne vjeruju, potvrdilo je istraživanje britanskog branda "Persil Washing Up Liquid" provedeno na 2000 ljudi. To ponajviše rade zato što su isto slušali kao mali, piše Daily Mail.
Četvrtina njih rekla je svome djetetu da će im redovito jedenje mrkve poboljšati vid, naročito u mraku. Trećina djeci govori da trebaju piti mlijeko ako žele biti snažni, a dio njih služi se Popajevom metodom i bira špinat. Svaki deseti roditelj djecu pokušava uvjeriti da će ih jedenje zelenog povrća pretvoriti u superjunaka, a četvrtina ih redovito zakamuflira povrće u obroku kako mališani ne bi to primijetili, potvrdila je studija.
Svi ti mitovi imaju nešto istine u sebi, pa je tako mrkva bogata betakarotenom, a mlijeko jača kosti. No stručnjaci tvrde kako sve ima dvije strane, pa neka istraživanja potvrđuju njihovu dobrobit, a druga je opovrgavaju. Po njima nije željezo iz špinata to koje izgrađuje mišiće, već su to anorganski nitrati.
- Priče o dobrobitima hrane prenose se s generacije na generaciju, unatoč tome što nisu posve istinite, a ni sami roditelji ne vjeruju u njih. Iako pomažu u zdravijoj prehrani, važno je djecu naučiti što je doista dobro za njih, a što ne - istaknula je glasnogovornica britanskog branda, Lyndsay Jones.