To je to što me zanima!

Robot operira srce bez rezanja prsnog koša, kroz četiri rupice

Ovakve operacije mogle bi se nazvati i "zahvatima budućnosti", ali ipak to nisu jer su pacijentima dostupne. Nakon operacije srca robotom da Vinci pacijent se brzo oporavlja
Vidi originalni članak

U odnosu na klasičnu operaciju srca, kod robotičke kardiokirurgije nema velikog reza na prsima i lomljenja prsne kosti pa je samim time oporavak pacijenta puno brži. Osim toga, mogućnost nastanka infekcije je daleko manja jer je vrlo mali dio unutrašnjosti pacijenta izložena štetnim tvarima. Krvarenje je minimalno pa nema transfuzije, a zahvat se radi na srcu koje kuca, za razliku od klasične operacije gdje se stavlja u arest (zaustavlja se njegov rad).

Zbog svega toga pacijent se oporavalja već za nekoliko dana, a za tjedan do dva se vraća svakodnevnim aktivnostima. Oporavak kod klasične operacije traje oko dva mjeseca, kolikom je potrebno da prsna kost zaraste.

Robot kojim se rade takve operacije zove se da Vinci i razvila ga je NASA za astronaute u svemiruZahvat se izvodi uz minimalne rezove na prsnom košu, između rebara - kroz četiri rupice od po 8 milimetara. Kroz njih se uvode instrumenti i 3D kamera koja povećava sliku operacijskog polja 16 puta, znatno više nego što kirurg vidi prilikom klasične operacije. Kirurg cijeli zahvat promatra na monitoru. Robotska „kliješta“ imaju mogućnost okretanja za 360 stupnjeva, a robot da Vinci pretvara kirurgove pokrete ruku u precizni rad sitnih instrumenata unutar tijela pacijenta.

- Da bi raditi robotičku kirurgiju, najprije morate biti vrhunski kardiokirurg, a robot je samo alat pomoću kojega se mogu izvoditi minimalno invazivne kardiovaskularne operacije - kaže prof. dr. Cem Alhan, jedan od pet kardiorobotičkih kirurga na svijetu koji radi u Centru za robotičku kardiokirurgiju Acibadem, vodećem centru tog tipa u Europi i među privih pet u svijetu. Sjedište im je u Turskoj. 

Pogledajte robot da Vinci u videu:

Acibadem grupacija u sastavu ima 18 vrhunski opremljenih bolnica, a uskoro će, kažu, svoje usluge ponuditi i u Hrvatskoj. Najprije kroz predstavništvo, a potom bi u narednih pet godina sagradili i bolnicu. Ali gradnja bolnice, napominju, ovisi o tome hoće li naići na interes i podršku hrvatskih državnih institucija.

U Acibedemu su ponosni, između ostalog, i na Truebeam - robotski dizajniran linerani akcelerator kojim liječe oboljele od tumora. Ovaj robot radi brže i preciznije od uobičajenih uređaja po bolnicama te je vrlo koristan kod najmanjih tumora, posebno onih koji se nalaze na teško dostupnim mjestima u tijelu ili na mozgu.

Za vrijeme tretmana upotrebljavaju se visoke doze zračenja pa se zbog toga smanjuje vrijeme koje pacijent provede pod zračenjem, i to za četiri do osam puta. Odličan je i zbog toga što ne oštećuje okolno tkivo već cilja smo stanice tumora.  

Na ovoj fotografiji pripremaju pacijenta s tumorom na mozgu na zračenje Truebeamom.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • miky* m 10.03.2016.

    kod nas medicina dosta dobro prati tehnologiju,drugi par cipela je koliko je kome što dostupno

  • miky* m 10.03.2016.

    kod nas medicina dosta dobro prati tehnologiju,drugi par cipela je koliko je kome što dostupno

  • napoleonov sin 10.03.2016.

    medicina se treba modernizirati

Komentiraj...
Vidi sve komentare