Iako najčešće nemaju razloga za zabrinutost, trudnice koje se tek pripremaju za majčinstvo i novopečene majke opterećene su brojnim brigama i strahovima. Psiholozi su izdvojili nekoliko najčešćih strahova koji dolaze u paketu s majčinstvom te “propisali recepte” kako ih prebroditi. Trudnice kojima do bolnice treba više od pola sata vožnje najčešće strahuju da u rodilište neće stići na vrijeme.
Muči li vas takva pomisao, opustite se jer od početka trudova pa do porođaja u prosjeku prođe oko osam sati te je vjerojatnost da ćete se poroditi na putu do rodilišta realno vrlo mala. Da biste bili mirniji, s liječnikom porazgovarajte o pretporođajnim signalima te ćete sa sigurnošću znati kada trebate krenuti put bolnice. Na vrijeme pripremite torbu za rodilište i vodite računa da u spremniku automobila ima dovoljno goriva. Strah od dojenja prevladajte tako da još u rodilištu upitate za pomoć.
Ako se bojite da vaš dom nije potpuno spreman za novorođenče, napravite popis prioritetnih stvari koje morate nabaviti. Kupite krevetić, nosiljku, odjeću, dekice, zalihe pelena i kozmetiku. Sve ostalo ćete rješavati u hodu te nema razloga za stres.
Samo da ga ne ozlijedim
Strah da će nehotično ozlijediti meka mjesta na bebinoj glavi kod mladih majki često prelazi u paranoju. Ne možete povrijediti bebu ako dodirnete meke točke na glavi, no čuvajte je od jačih udaraca i pada.
Diše li dok spava?
Dok dojenče mirno spava, majke često strahuju od gušenja u snu. Liječnici poručuju da je sindrom iznenadne smrti dojenčadi vrlo rijedak, a rizik ćete smanjiti stavite li bebu da spava na leđima. Jastučiće, plišane igračke i čupave dekice držite izvan krevetića.
Hoću li se zbližiti s bebom?
Neke majke stvore vezu s bebom još prije njezina rođenja dok je drugima potrebno više vremena da se majčinski osjećaji potpuno probude. Normalno je da je novopečena majka prvih nekoliko tjedana emocionalno zbunjena. Da biste lakše uspostavili prisnu vezu s bebom, što češće je privinite uz sebe kožom na kožu.