Svi imamo neki kutak u stanu s čijim nam se čišćenjem teško uhvatiti ukoštac, jer izgleda kao da je to nemoguća misija. Kupaonica je vjerojatno prostorija s najviše takvih mjesta, pri čemu je problem vjerojatno samo u tome što ponekad preskačemo neke korake koji pomažu da ostane suha i čista. Zbog toga je plijesan jedan od problema s kojima se povremeno treba uhvatiti u koštac.
Evo 14 navika kojih biste se trebali držati, želite li tu prostoriju održati suhom te bez gljivica i plijesni:
POGLEDAJTE VIDEO:
Ugradite i palite ventilator
Uključite ga nakon što se otuširate i ostavite da radi pola sata. Ako nemate ugrađeni ventilator za tuširanje, nabavite 'običan' ventilator i pokrenite ga na pola sata do sat vremena nakon svakog tuširanja.
Otvorite prozor ako ga imate
Ako vaša kupaonica ima prozor, otvorite ga da uđe svježeg zraka i sunčeve svjetlosti.
Osušite krpe i spužve
Sve krpe i spužve koje koristite pri tuširanju, ili brisanju podova dobro osušite prije nego što ih ostavite u kutu za iduće pranje ili čišćenje.
Držite sapun na podlošku
Sapune, šampon i regenerator te gel za tuširanje držite na podlošku, ili u košarici na za to predviđenoj polici, kako ne bi curili i ostavljali prljavi trag na kojem se mogu skupljati gljivice i bakterije. Također, ispod njih obično ima vode, pa će postati idealno mjesto za razvoj gljivica i bakterija.
Obrišite zaostalu vodu
Nakon svakog tuširanja prebrišite suhom krpom pločice i staklo od tuš kabine te rubove kade, da ne zaostane voda.
Koristite sapune i šampone u bočici
Sve sapune i šampone za pranje, te gelove ili regenerator u vrećicama iskoristite odmah ili prebacite u bočicu koju možete čvrsto zatvoriti. Poslije korištenja ju obrišite, kako šampon ne bi curio po sanitarijama.
Otvorite vrata tuš kabine
Ako nemate ventilator ili odvlaživač zraka, nakon tuširanja otvorite vrata tuš kabine da se osuši iznutra.
Perite ručnike redovito
Mikrobiolozi preporučuju da svaka dva do tri dana zamijenimo ručnike i operemo ih. U međuvremenu, nakon svakog tuširanja ili brisanja ruku, dobro ih osušite.
Operite tuš kabinu ili zavjesu
Većina zavjesa za tuš može se oprati u perilici rublja. Ako ne, barem jednom tjedno dobro pošpricajte rubove nekim sredstvom za čišćenje, malo izribajte četkom i isperite.
Mijenjajte redovito tepihe
Ručnici na koje možete izaći iz kade dobar su izbor jer se mogu prati u perilici. Mijenjajte ih barem svaki drugi ili treći dan. Gumene prostirke možete oprati u kadi, najbolje poslije svakog tuširanja.
Nabavite odvlaživač zraka
Ako je potrebno, nabavite odvlaživač zraka, kako biste održavali razinu vlage u domu ispod 50 posto.
Brišite vlagu redovno
Obrišite rubove umivaonika, kade ili vodu koja je na podu, kako biste spriječili da ostaje vlaga u zraku.
Čistite i obnavljajte fuge
Voda i vlaga mogu dovesti do skupljanja plijesni na fugama, pločice se mogu razbiti, pa je važno voditi računa da ih redovno čistimo i obnovimo sve one koje su se potrošile ili popucale.
Naučite svemu ovome članove kućanstva
Ako se svi budu pridržavali ovih pravila, zasigurno nećete imati problema s plijesni, a ako se i pojavi, brzo ćete je se riješiti.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: