Kvržicu je otkrila prilikom spremanja za izlazak kad je stavljala prianjajući grudnjak. Slučajno, prilikom zaglađivanja grudnjaka, je otkrila nešto tvrdo što tu prije nije bilo.
- Čak nisam ni tražila kvržicu kad sam naišla na nju. Te noći nisam previše razmišljala o tome, ali odmah sljedeće jutro sam se toga sjetila - prisjeća se Alexandria.
Jedan od njezinih najboljih prijatelja, koji je doktor, opipao je kvržicu i složio se s njom da je tvrda, ali nijedno od njih nije bilo previše zabrinuto oko toga. Razlog zašto nitko nije odmah reagirao su njezine godine - tada je imala samo 24 godine, a rak dojke se najčešće pojavljuje kod žena starijih od 55 godina. Uz to, nitko u obitelji nije bolovao od raka dojke. No, složili su se da to mora provjeriti.
U siječnju 2018., Alexandria Whitaker je učinila ono što treba - otišla je svojem doktoru. Ali, mladu ženu iz Orlanda na Floridi doktor je poslao doma ne shvativši njezin strah ozbiljno. Rekao joj je da to ne može biti ništa ozbiljno budući da ima samo 24 godine.
Dok je većina nas obično sklona prihvatiti savjet doktora, u proteklih par godina sve je više skeptika, a među njima se našla i Alexandria.
- Žena koja je nešto napipala i koja ima 'osjećaj' da se nešto promijenilo u njenoj dojci, obvezno treba potražiti mišljenje liječnika. To ne mora biti sutra niti za dva dana, ali treba takav pregled planirati - izjavila je doktorica Ilona Sušac, specijalistica onkologije i radioterapije.
Odlučna da ode na skeniranje, nastavila je stvarati pritisak na doktora koji ju je na kraju poslao na testiranje na kojem se pokazalo da postoji masa na dojci, a daljnjom biopsijom, u veljači 2018. godine, se otkrilo da ima trostruko pozitivan rak dojke.
- Bila sam jako uzrujana. Znala sam da to nije nešto normalno za moje tijelo, a doktor je reagirao na temelju svojeg 'osjećaja'. Nisam medicinski radnik, ali kako možeš znati što se događa u nečijem tijelu bez da si napravio ikakav test? Fizički dodir vam neće puno reći - rekla je Alexandria.
A koliko često se rak dojke pojavljuje kod mladih žena objasnila je stručnjakinja doktorica Ilona Sušac.
- Vjerojatnost da mlada žena ima rak dojke nije velika, ali postoji. U Hrvatskoj svake godine oko 10-ak žena mlađih od 30 godina oboli od raka dojke. Ako je ukupan broj oboljelih od raka dojke svake godine u Hrvatskoj oko 2750, nije teško zaključiti kako je 10-ak žena mlađih od 30 godina s rakom dojke doista mali broj. Liječnici stoga ne pomišljaju tako često da bi se kod tako mlade osobe doista moglo raditi o raku, osobito što je 80 posto napipanih kvržica u dojkama potpuno benigne naravi (ciste fibroadenomi, mastopatični čvorovi, adenoza, fibroza i sl.). Da bi se izdvojilo žene s rakom dojke iz velike populacije zdravih žena i tako na vrijeme počelo liječiti potreban je ozbiljan pristup pregledima dojki kod mladih žena. Baš kao i ginekološki pregled i pregled dojki ultrazvukom i klinički trebalo bi započeti s 20-ak godina i ponavljati ga barem jedanput na godinu ili dvije - objasnila je doktorica Ilona Sušac.
Alexandria je prvo otišla na ultrazvuk, gdje su joj rekli da joj neće raditi mamografiju, ali to se ubrzo promijenilo kad je tehničar na zaslonu jasno vidio masu na dojci.
Na mamografiji je otkrivena sjena, temeljem koje je tehničar naručio biopsiju, koju Aleksandria opisuje kao 'najbolniju proceduru koju je prošla tijekom cijelog svojeg liječenja'.
- Nisu me uspavali i u moje je grudi bila umetnuta duga igla. Cijela desna dojka mi je idućih nekoliko tjedana bila u modrica - rekla je.
Nakon te fizičke boli uslijedio je emocionalni udarac koji je bio isporučen preko telefona dok je bila u automobilu. Nazvao ju je doktor, a znajući da zbog povjerljivosti između doktora i pacijenata doktori ne smiju preko telefona davati tako osobne informacije, javila se očekujući kratki razgovor i dogovor o sljedećem sastanku.
Ali, taj telefonski poziv će pamtiti do kraja života.
- I dalje mislim da je način na koji mi je rekla da imam rak neprofesionalan. Bila sam potpuno shrvana. Počela sam plakati i odmah sam nazvala mamu, tatu i zaručnika, zatim svoje najbliže prijatelje. Htjela sam da znaju isti tren kad sam i ja saznala. Svjesna sam da sam blagoslovljena što imam nevjerojatno snažan, žestok i odan krug ljudi koji su mi pružili podršku - objasnila je Alexandria.
Trostruko pozitivni tumori imaju tendenciju biti agresivni i javljaju se kod mlađih ljudi, a pacijentima je potreban trostruki plan liječenja, koji je fizički i psihički težak.
- Rak dojke je toliko heterogena bolest da se slobodno može reći karcinoma ima koliko i oboljelih. Međutim. današnja medicina uzmogla je svrstati rak dojke u nekoliko skupina, odnosno tipova. Jako je važno znati koji čimbenici potiču rast raka dojke. U najvećem broju slučajeva rast potiču ženski spolni hormoni, estrogen i progesteron. Određivanje njihovih receptora u tumorskim stanicama je stoga izuzetno važno. Treći važan čimbenik je tzv. humani epidermalni čimbenik rasta za koji više tipova receptora, a najvažniji je Her-2. Kada su sva tri tipa receptora izrazito pozitivni u velikom broju tumorskih stanica govorimo o trostruko pozitivnom raku dojke - objašnjava doktorica Sušac.
- Zahvaljujući poznavanju čimbenika rasta kreirani su lijekovi koji sprječavaju njihovo djelovanje blokiranjem njihovih receptora. Time dolazi do prestanka rasta tumorskih stanica i njihovog propadanja. Stoga, trostruko pozitivni karcinomi dojke zahtijevaju liječenje i kemoterapijom i imunoterapijom i antihormonskom terapijom - dodaje doktorica Sušac.
Čim je dijagnosticirana, Alexandria je odmah išla kod drugih doktora i kirurga kako bi što prije počela tretman.
- Budući da sam bila mlada i do tog trena zdrava, doktori i ja smo se složili da ćemo odmah početi s agresivnijim tretmanima - rekla je.
U ožujku 2018., dva mjeseca nakon što je prvi put otišla doktoru, Alexandria je započela kemoterapiju i istodobno započela medicinski induciranu menopauzu kako bi sačuvala plodnost.
Alexandria je išla na pet krugova kemoterapije i u godinu dana primila četiri hormonska tretmana (Taxotere, Carboplatin, Herceptin i Perjeta).
Samo dva tjedna nakon prvog kruga kemoterapije, Alexandria je počela gubiti kosu, obrve i trepavice, bila je slaba, imala je strašne mučnine i probleme s pamćenjem.
U srpnju iste godine se odlučila na dvostruku mastektomiju i rekonstrukciju dojki, za koje je Alexandria objasnila da je bila najjednostavnija odluka koju je donijela jer je htjela potpuno ukloniti rizik vraćanja raka.
- Kemoterapija je imala veliki utjecaj na mene. Izgubila sam kosu, obrve i trepavice, bilo mi je jako slabo, imala sam mučnine, osjećala sam se iscrpljeno - rekla je.
Alexandria je u ožujku ove godine bila na posljednjoj kemoterapiji. Još uvijek pije letrozol, dnevne tablete koje reguliraju razinu hormona.
- Kad god razmišljam o svemu što se dogodilo prošle godine, imam osjećaj kao da je bio jedan dugi ružan san. Tako sam zahvalna obitelji i prijateljima koji su bili sa mnom, kao i doktorima koji su bili uporni i nemilosrdni u potrazi za najboljim mogućim tretmanima - izjavila je za Daily Mail.
- Instagram, YouTube i blog koji pišem omogućili su mi da pomognem drugim ljudima. To mi daje svrhu, razlog da nastavim dalje kad su mi loši dani i da u svakoj ružnoj situaciji pronađem nešto lijepo - rekla je Alexandria.
- Svim ljudima koji se bore protiv raka želim pružiti podršku, biti izvor informacija, pomoći ima kako god mogu. Za sve ostale koji čuju moju priču, nadam se da ću ih potaknuti da žive svoj život u potpunosti i da preuzmu kontrolu nad svojim zdravljem - zaključuje.