To je to što me zanima!

Recepti za osvježavajuće voćne želee koje će voljeti mali i veliki

Količina vode, želatine ili voćnog soka mora biti točna kao što je na receptu. U pliću posudu uspite točno onoliko vruće vode koliko piše u receptu. Pospite želatinom u prahu te miješajte pjenjačom
Vidi originalni članak

Za osvježavajuće želee najbolje je rabiti voće koje sadrži puno pektina jer u kombinaciji s voćnim sokom bolje bubri i stvara čvršću želatinu. Zato su za želee dobri ogrozdi, zelene jabuke, dunje, brusnice, limuni, borovnice, bijeli ribiz i bazga. Manje pektina sadrže jagode, maline, trešnje, šljive i marelice, no tada se dodaje kupovna prah-želatina. Točne mjere najbitnije su pri pripremi ovog osvježavajućeg deserta. 

POGLEDAJTE VIDEO: Nevjerojatni deserti

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Količina vode, želatine ili voćnog soka mora biti točna kao što je na receptu. U pliću posudu uspite točno onoliko vruće vode koliko piše u receptu. Pospite želatinom u prahu te miješajte pjenjačom ili vilicom dok se smjesa potpuno ne sjedini. Pazite da je želatina potpuno umućena jer biste u suprotnom mogli dobiti grudičasti žele. 

Nakon što ste to napravili, dodajte hladnu vodu ili voćni sok, ovisno o receptu. Sve jako dobro promiješajte jer je to zaslužno za postojanost želea. Tada ohladite. Ako vam je žele gumenast, vjerojatno niste dodali dovoljno vode ili niste dovoljno dobro miješali. Ako vam je prevodenast, moguće je da se nije hladio dovoljno dugo ili ste dodali previše vode. Nije preporučljivo prstima bosti žele kao metodu testiranja kako biste provjerili je li dovoljno 'stisnut' jer ćete dobiti rupu u njemu. Najbolje ga je lagano protresti i ako je još vodenast ostavite ga još neko vrijeme u hladnjaku.

Ne stisne li se ni nakon nekoliko sati, problem je možda u voću jer ako ste dodali svježi ili smrznuti ananas, papaju, kivi ili smokve, želatina u kombinaciji s njima neće djelovati. Svoja mala remek-djela možete poslužiti u šalicama, čašicama, kalupima ili u izdubljenom voću poput limuna, lubenica ili dinja.

Žele u lubenici

Sastojci: malo manja lubenica, 2 dcl kipuće vode, 1/2 šalice nezašećerenog soka od jabuke, 2 vrećice instant-želatine, 200 grama bobičastog voća

Priprema: Prerežite lubenicu napola. Odstranite sjemenke i u blenderu izmiksajte lubenicu. Odrežite dio kore kako bi polovice mogle stajati. U većoj posudi razmutite želatinu s kipućom vodom. Dodajte sok od jabuke, dobro izmiješajte i dodajte izmiksanu lubenicu i bobičasto voće. Izlijte u polovice. Prekrijte prozirnom folijom i ostavite preko noći. Prije posluživanja svaku polovicu možete prerezati na tri jednaka dijela.

Slasna želatina s marelicama

Sastojci: pakiranje želatine s okusom limuna, šalica kipuće vode, šalica ohlađenog soka od jabuke, konzerva marelica (ocijeđenih i narezanih na kockice)

Priprema: Rastopite želatinu s kipućom vodom. U posudu izlijte hladan sok od jabuke i na kockice narezane marelice. Pokrijte i ostavite u hladnjaku dok se napola ne zgusne. Izlijte u posude za posluživanje. Ohladite.

Osvježavajući žele s jagodama

Sastojci: šalica jagoda narezanih na listiće, 1/4 šalice vode, žlica šećera, 3 žlice bijele želatine + žličica želatine s okusom jagode, 1/4 šalice soka naranče, prstohvat narančine korice

Priprema: U maloj posudi na umjerenoj vatri zagrijte jagode, vodu i šećer. Smanjite vatru, pustite da zavrije i ostavite tri do pet minuta. Maknite s vatre i dodajte želatinu. Miješajte dok se želatina ne otopi. Dodajte narančinu koricu i sok. Podijelite u četiri posude i hladite četiri sata.

POGLEDAJTE NOVU EPIZODU KUHARSKOG BOOTCAMPA:

Idi na 24sata

Komentari 1

  • nap 21.07.2021.

    Nisam ljubitelj zelea ali od jagode najbolju

Komentiraj...
Vidi sve komentare