To je to što me zanima!

Recepti za čajeve koji pomažu ublažiti kašalj i bolno grlo

Sezona je prehlada, viroza i različitih respiratornih infekcija uključujući veliku epidemiju hripavca koja je u tijeku. Stoga valja znati kako ublažiti simptome i riješiti se napornog kašlja
Vidi originalni članak

Kašalj je među najčešćim simptomima respiratornih bolesti, a iscrpljuje organizam i stvara nelagodu. Također, on može biti simptom iritacija iz okoline, ali i malignih bolesti dišnog sustava. Stoga je važno za svaki kašalj koji traje dulje od deset do četrnaest dana zatražiti savjet liječnika.

POGLEDAJTE VIDEO: Kada kašalj treba shvatiti ozbiljno

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

- Razlikujemo suhi i produktivni kašalj. Prehladu uglavnom prate kihanje i suhi nadražajni kašalj, kod drugih bolesti se pojavljuje i sluz, a u slučaju da se pojavi iskašljavanje gnojnog ili zelenkastog sadržaja, pomoć liječnika valja potražiti hitno - savjetuje doktorica medicine i fitoterapeutkinja Ksenija Krajina Pokupec.

Kako bismo olakšali tegobe, za pomoć pri raznim vrstama kašlja koriste sirupi, čajevi ili tinkture te obična voda. Tekućina će razrijediti sluz i umiriti nadraženo grlo, a ljekovita svojstva bilja mogu osnažiti imunitet, potaknuti iskašljavanje i ubrzati oporavak.

- Baza domaćih sirupa su čaj i med. Za početak potrebno je skuhati jak čaj, procijediti ga i kad se malo rashladi, u njega dodati med, i to u količini dovoljnoj da se dobije sirupasta konzistencija. Bilo bi dobro da je med domaći - objašnjava dr. Krajina Pokupec.

NAPRAVITE SAMI Top namirnice protiv kašlja: Crni luk, mrkva, rotkva i sljez

Kao čajnu osnovu za sirup preporučuje čajeve od crnog ili bijelog sljeza te divizme jer štite grlo svojom sluzi i antocijanom. Učinkoviti su i anis, menta te komorač jer olakšavaju disanje i iskašljavanje, dok su majčina dušica, kadulja i islandski lišaj biljke jakog protubakterijskog djelovanja.

- Protiv podražajnog kašlja najbolji su trputac i islandski lišaj te lovor, kadulja ili timijan koji se spremaju kao čajevi, ali su i čajna baza domaćih sirupa. Kod produktivnog, odnosno vlažnog kašlja, prisutno je iskašljavanje gušćeg ili rjeđeg sadržaja koji dolazi iz upaljenih sinusa ili upaljenih bronha, čije ga trepetaljke tjeraju prema gore. Iz sinusa se sekret cijedi prema dolje, odnosno prema grlu. Iskašljavanje sadržaja razlikuje produktivni kašalj od suhog koji je najčešće uzrokovan respiratornim virusima i iznimno naporan za cijeli organizam jer imamo osjećaj da nas grlo pecka, boli, grebe i škaklja, kao da nam stalno nešto smeta, pa ga treba iskašljati iako ne izlazi nikakav sadržaj - objašnjava dr. Krajina Pokupec.

Uz kašalj, najčešći simptom je i bolno i upaljeno grlo koje često može otežati gutanje sline i hrane.

- Kod prisutnih bolova ili povećanih mandula preporučujem piti čaj od metvice, anisa i komorača koji će smiriti bolove. Metvica sadrži eterično ulje s mentolom, a mentol je anestetik. Čaj treba biti jako mlak ili hladan, sobne temperature, kako bi rashladio te smirio upalu i bol upaljenog grla - nastavila je dr. Krajina Pokupec dodajući kako takav čaj nije prikladan za djecu mlađu od tri godine zbog jakog mirisa.

LJEKOVITO BILJE Najjednostavniji sirup protiv kašlja prikladan je i za djecu

- Osim domaćih recepata, u svladavanju bolnoga grla i kašlja pomoći će i inhalacije. U prostor u kojem najviše boravite nakapajte na tepih eterična ulja bora, lavande, matičnjaka i metvice (ili nešto od toga). Ujedno ih možete nakapati i na rubove jastuka pa ćete cijelu noć biti u oblaku ljekovitih biljčica i inhalirati se, a da vam to ne predstavlja nikakav problem. Inhalacije ne moraju biti naporne i klasične. To znači da eterična ulja nakapate u zdjelicu vruće vode ili čaj od kamilice ili majčine dušice i pokrijete glavu ručnikom - preporučila je liječnica.

U borbi protiv kašlja pomažu i jednostavni oblozi od meda koji se pripremaju miješanjem meda, brašna i biljnog ulja u kompaktnu masu koja se ne lijepi. Smjesu zamotajte u salvetu te u gazu i zalijepite na grudi ili leđa. Za malu djecu oblog držite nekoliko sati, a odrasli ga mogu držati i tijekom noći.

Također, pušači bi trebali posebnu pozornost obratiti na prateće simptome kako bi procijenili je li riječ o pušačkom kašlju uzrokovanom upalom bronhalne sluznice zbog štetnih sastojaka duhanskog dima.

- Svaki pušač koji je primijetio vlažan kašalj ili pritom iskašljava trebao bi obaviti pulmološki pregled u svrhu ranog otkrivanja KOPB-a (kronične opstrukcijske bolesti pluća) ili raka pluća, što su najčešće plućne bolesti kod pušača. One se mogu liječiti samo ako su otkrivene na vrijeme - kazala je dr. Krajina Pokupec.

U borbi protiv prehlada i viroza pomaže odmor, pa stručnjaci preporučuju smanjeni fizički napor i kvalitetan san. Također, učestala higijena u smislu redovitog pranja ruku način je na koji je pojedine infekcije mogu izbjeći.

LJEKOVITO BILJE Medena čarolija: Pretvorite čaj ili tinkturu u sirup protiv kašlja

Osim toplih čajeva, u ublažavanju kašlja pomažu sirupi te lijekovi

U ljekarnama se mogu pronaći proizvodi koji liječe produktivni kašalj, a to su tzv. sekretolitici, mukolitici i sekretomotorici. Oni potiču iskašljavanje razrjeđivanjem ili mobiliziranjem sluzi u dišnim putevima. Njihovi su ljekoviti sastojci najčešće eukaliptus, metvica, sladić, bršljan, jaglac i drugi.

Za pomoć u liječenju suhog kašlja koriste se antitusici čiji je zadatak blokirati refleks kašljanja. Ne koriste se kod kroničnog kašlja jer mogu pogoršati stanje, a među najpoznatijim antitusicima su ekstrakti islandskog lišaja i trpuca jer sadrže velike količine biljne sluzi kojom stvaraju zaštitni sloj na nadraženoj sluznici te tako potiskuju nadražajni kašalj. Ipak, ne treba ih uzimati bez konzultacija sa liječnikom ili ljekarnikom, budući da islandski lišaj valja uzimati najmanje dva sata nakon drugih lijekova jer utječe na apsorpciju.

S druge strane, bez obzira na vrstu i uzrok kašlja, domaći čajevi su svima lako dostupni i nije ih teško pripremiti. Uz savjete stručnjaka i njihovo poznavanje ljekovitih svojstava bilja, svatko može pronaći čaj koji će mu najviše odgovarati okusom i mirisom te odabrati pouzdanog saveznika u borbi protiv bolesti i suzbijanju određene vrste kašlja. Idealno je birati sušeno bilje, bez dodataka. Ipak, valja imati na umu da nipošto ne treba odgađati odlazak liječniku ako kašalj potraje, bolan je i ometa svakodnevno funkcioniranje ili dobar san te se ujedno pojavljuje iskašljaj.

LJEKOVITO BILJE Cvjetovi podbjela jestivi su te pomažu protiv kašlja i ekcema

TOP ČAJEVI PROTIV KAŠLJA

Čaj protiv suhog kašlja

broj osoba: 4

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: 1 žlica bazge, 1 žlica crnog sljeza, 1 žlica trputca, 1 žlica islandskog lišaja, 1/2 litre kipuće vode

PRIPREMA: Od svake vrste čaja uzmite podjednake količine i promiješajte ih. Za svaku šalicu uzmite žlicu mješavine i prelijte kipućom vodom te poklopite. Ostavite čaj da odstoji 15 minuta, a zatim procijedite i pijte toplo. Za svaku konzumaciju pripremite svježi čaj.

Čaj za lakše iskašljavanje

broj osoba: 4

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: po 1 žlica bazge, bijelog sljeza, islandskog lišaja, komorača, kamilice i majčine dušice, 1/2 litre kipuće vode

PRIPREMA: Jednu žlicu prelijte s pola litre kipuće vode pa ostavite da odstoji 15 minuta i procijedite. Čaj zasladite bademovim, livadnim, suncokretovim ili medom od kadulje. U čaj možete dodati i limunova soka.

DAROVI IZ PRIRODE Domaći pripravci za prehladu: Napravite sami otopinu za nos, bombone i čaj protiv kašlja...

Čaj od đumbira sa limunom i medom

broj osoba: 1

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: šalica kipuće vode, đumbir (ribani), žlica meda i jedna žlica limunovog soka

PRIPREMA: Prokuhajte šalicu vode, zatim dodajte đumbir i ostavite da odstoji tri minute. Dodajte žlicu limunovog soka i meda. Procijedite čaj kako biste uklonili naribane komade đumbira. Dobro promiješajte i konzumirajte toplo.

Čaj od luka

broj osoba: 3

VRIJEME: 10 minuta

sastojci: 1 veća glavica luka, 3 šalice vode

PRIPREMA: Glavicu luka srednje veličine razrežite na 4 dijela i prelijte s 3 šalice vode.

Ako luk nije šprican, izrežite ga zajedno s ljuskom kako bi bio što djelotvorniji. Potom zakuhajte na laganoj vatri, kuhajte dok pola količine tekućine ne ispari, procijedite i pijte toplo. Okus ovako pripremljenog čaja slatkast je i ugodan, a prema želji se može dodatno zasladiti medom.

POSLANO UPOZORENJE WHO poziva na 'hitnu i trenutnu akciju za zaštitu djece' nakon smrti od sirupa protiv kašlja

Čaj od kajenskog papra

broj osoba: 1

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: 1 žličica čaja od limuna, 1 žličica čaja od mente, limun, žličica meda, na vrh noža kajenskog papra

PRIPREMA: U lončić s dva dcl vode dodajte čaj od limuna, čaj od mente, sok jednog limuna, žličicu meda i malo kajenskog papra u prahu (na vrh noža). Sve dobro promiješajte i sklonite s vatre prije nego što zakipi. Procijedite i pijte svježe.

Čaj od lipe

broj osoba: 1

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: 3 žličice suhih cvjetova lipe, 1 šalica kipuće vode

PRIPREMA: Kipućom vodom prelijte suhe cvjetove lipe, poklopite tanjurićem i ostavite stajati do 10 minuta. Za preznojavanje se čaj pije vruć, a za borbu protiv bolesti na dan se može popiti dvije do tri šalice toplog čaja.

Čaj od komorača

broj osoba: 1

VRIJEME: 5 minuta

sastojci: 1 - 2 žličice suhih plodova komorača, 2 dcl kipuće vode

PRIPREMA: Kipućom vodom prelijte mrvljeni komorač, poklopite i ostavite stajati tri do pet minuta. Za odrasle se čaj priprema sa dvije žličice, a za djecu je dovoljan jedna,. Pije se dvaput do triput na dan, a slovi kao snažan saveznik u borbi protiv grčevitog kašlja i hripavca.

Idi na 24sata

Komentari 2

  • kad mali mis zeli biti pacov 18.12.2023.

    Origano i crni luk .

Komentiraj...
Vidi sve komentare