Nakon što ih se izreže na komadiće, nabode na štapiće i ispeče na roštilju meso, povrće, gljive i voće postaju potpuno novo iskustvo. Posebnu čar daje im marinada, koju za pečenje ražnjića možete i ne morate koristiti. No ona će stvoriti novi okus, omekšati namirnice i dodati finu aromu. Važna je i jer se namirnice pečene na roštilju brzo suše, a marinada to onemogućava. Za meso, gljive i povrće osnovna marinada sastoji se od nasjeckanog crvenog luka, češnjaka i rajčice (zgnječene ili propasirane).
Ocat ili limunov sok također će omekšati meso jer sadrže kiselinu, a za miomirisnu paradu okusa dodajte i začine poput majčine dušice, smeđeg šećera, svježeg đumbira ili cherryja. Meso će biti odlično i narežete li ga na kockice, pospete Vegetom te prelijete s dva decilitra piva i ostavite preko noći.
Prije pečenja ga samo premažite uljem. Kako biste spriječili žilavost mesa, prije rezanja na kockice odstranite masnoću i žilice. Potom meso narežite poprečno u odnosu na žile, i to na kocke do pet centimetara veličine. Želite li slabije pečeno meso teletine, govedine ili janjetine, komadiće mesa stisnite čvrsto jedan uz drugi na štapiću. Marinada je pri pečenju povrtnih ražnjića važna ne toliko zbog mekoće koliko zbog arome.
Njih nije potrebno dugo marinirati pa tikvice, patlidžane, papriku i rajčicu možete staviti tek na sat-dva u mješavinu maslinovog ulja, zgnječenog češnjaka te bosiljka, majčine dušice ili čilija.
TAJNA VOĆNIH RAŽNJIĆA
Voću i povrću ne treba guliti koru jer ona osigurava slasnu hrskavost, a i tako se brzo suši. Nakon što ih nabodete na štapić, povrće poprskajte uljem, solju i paprom te začinima. Voće i povrće treba naglo staviti na jaku i direktnu vatru te ga za par trenutaka premjestiti na foliju i pustiti da se ispeče.
METALNI ŠTAPIĆI ZA VOĆE
Štapići za ražnjiće trebaju biti što oštriji kako biste izbjegli oštećenje mekih namirnica poput voća. Ako ste izrezali vrlo sitne komade tada rabite metalne štapiće. Oni su dobri i za meso jer lakše prodiru kroz čvršće strukture. Drveni štapići rabe se uglavnom za povrće, ali dobri su i za voće.
FOLIJA ČUVA OKUSE POVRĆA
Patlidžani se na roštilju trebaju peći 6 minuta sa svake strane, tikvice 4-5 minuta sa svake strane, paprika i rajčica s kožicom prema dolje 2-3 minute sa svake strane. Da bi njihovo meso i meso voća ostalo sočnije, roštilj prekrijte s dva sloja aluminijske folije. Voće ne treba peći više od 5 minuta.
KORIŠTENJE ŠTAPIĆA
Drvene štapiće prije upotrebe treba ostaviti pola sata u vodi. Tako će se spriječiti gorenje i crnjenje drveta tijekom pečenja