Kad kupujemo večernju haljinu, maramu ili bluzu, nerijetko nas zanima - svila. Ili saten, što ove dvije komponente stavlja u usporedbu, no to su različite stvari, jer saten je način tkanja, a svila je vlakno.
Saten tkanje daje glatku i sjajnu površinu, a danas je ono često od poliesterskih niti.
Naravno, saten može biti napravljen i od svilenih niti, što ga poskupljuje. Je li saten svileni te od čega je zapravo napravljen teško je vidjeti od oka, to mogu znalci, no zato treba gledati etiketu.
POGLEDAJTE VIDEO: Kraljevi zaručničkog prstenja
Ako na etiketi piše svila, onda je saten svileni. Naravno, može biti riječ o mješavini tkanine, što je često, pa je neki postotak svile, što daje odjevnom predmetu na kvaliteti i prozračnosti.
Dakle - svileni saten sigurno je napravljen od prirodnih vlakana, svile, dok su drugi sateni možda od umjetnih vlakana, što otkriva samo etiketa.
Svilena vlakna rade dudovi svilci, to je buba koja se hrani lišćem dudova drveća. Njih danas nema u divljini, pošto su izumrli, već ih pronalazimo u umjetnom uzgoju, na što se oslanjaju dizajneri koji naručuju svilu za svoje modne kolekcije.
Svila je 'otkrivena' u Kini prije oko 5000 godina, a posljednjih par stoljeća proizvodi se u čitavom svijetu.
Danas su svila i saten dio večernjih kolekcija brojnih modnih kuća, a jedan od top stilova koji vlada ove sezone je negliže haljina s bretelama. Često nosimo marame - svilene, satenske, a modna kuća Hermès na njima je izgradila čitavo bogatstvo.
Saten je bio veliki hit u osamdesetima kad su ga dame nosile na gala večere, u obliku velikih haljina. Privlačan je i kao košulja, ali i odijelo te se često koristi u svrhu naglaska na eleganciju.