To je to što me zanima!

Razgovor liječi dječji strah od povratka u školu

Svako peto dijete tjeskobno je uoči povratka u školsku klupu, no razgovor s roditeljima i isticanje dobrih strana lako će otjerati nervozu
Vidi originalni članak

Tijekom praznika djeca zaborave do tri mjeseca školskoga gradiva, pokazala je američka studija. Ni nakon povratka u školu prvih dva tjedna do mjesec dana ne upijaju znanje. Zato dijete ne teba lišiti zasluženog ljetnog odmora nego ga samo pripremiti na povratak u školu. Naročito ako nervoza pred početak školske godine preraste u tjeskobu. Prema njemačkoj studiji, više od 20 posto školaraca boji se povratka u klupe. Djeca mogu imati bolove u trbuhu, glavobolju, povraćati, a znaju biti i bezvoljna, agresivna ili depresivna. Najčešće je dovoljan razgovor, šetnja do škole i isticanje dobrih strana, poput “vidjet ćeš prijatelje”. No paničan strah može upućivati na dublje probleme, poput nasilja u školi, pa iziskuje savjetovanje s razrednicom ili školskim pedagogom.

>>> Djeca koja se ne naspavaju dovoljno teže se koncentriraju te su češće agresivna. Mlađu djecu je potrebno barem tjedan dana prije početka privikavati na školski režim buđenja, a kod starijih pobrinuti se da ne koriste mobitel nakon što se ugase svjetla.

>>> Mlađi će vježbati čitati ako posudite omiljeni crtić koji nije sinhroniziran već titlovan, a stariji “ponavljati” strani jezik ako im prikažete original. Osim što će vježbati čitanje ili strani jezik, “bezbolno” će naviknuti mozak na prihvaćanje novih zadataka.

>>> Monopoly, dječje stranice enigmatskih magazina, kartanje... takve igre predstavljaju matematiku na zabavan način i potiču dijete na logičko razmišljanje.

>>> Idući put u kupnji dajte djetetu da plati. Bit će ponosno jer mu je povjerena odgovornost, a vidjet će da je matematika i te kako primjenjiva

>>> Razglednice ili pisma novopečenom prijatelju s ljetovanja potaknut će dijete da “ponovi” pisanje i pokazati mu sve prednosti takvog izražavanja

Idi na 24sata

Komentari 1

  • john88 24.08.2008.

    školstvo treba izbaciti ocjene koje previše utječe na djecu... često imaju psihički problem...više se boje ići u školu nego zaposlenici na posao...tamo nema prisilnog učenja...zaposlenici zapravo uživaju, čavrljaju...sprdaju...odrasli ne dobivaju ocjene, nego dobivaju za dobar rad lovu...vrijeme je da učenici dobiju lovu za dobar rad u školu.

Komentiraj...
Vidi sve komentare