Seksualno ponašanje ne pokreće ni psiha niti svjesni um, nego biološki imperativi koji su u nama zapisani prije nekoliko milijuna godina, tvrdi autor knjige 'Sperm Wars: The Science of Sex', britanski biolog Robin Baker.
- Biološki imperativi temelje se na genetskom opstanku vrste. Baker to naziva 'ratom spermija' jer tvrdi da svaki muškarac želi osigurati opstanak baš svojih gena i spriječiti seks svoje partnerice s drugim muškarcima jer ona time dovodi njegovu spermu u rizik. S druge strane, žene žele ostati trudne s idealnim muškarcem jer žele savršene potomke. Bakerova uvjerenja temelje se na mnogim istraživanjima na životinjama, ali i na opsežnoj studiji u kojoj je sudjelovalo sto engleskih parova. Njegova najpoznatija i najkontroverznija tvrdnja nazvana je hipotezom 'spermija - kamikaza' koja sugerira da su neki spermiji dizajnirani, ne za oplodnju, nego da sprečavaju spermu suparničkih muškaraca da stignu do cilja.
- Neki su muškarci pouzdani i odlični su skrbnici, dok su drugi muškarci oku ugodne vanjštine, popularni i nose dobre gene. Budući da većina žena ne može imati oboje u mužu, one se često 'zavrte' u krug. Zato se najčešće udaju za ove prve, a seksaju se gospodinom Savršenim kako bi osigurale najbolje gene za svoje dijete - tvrdi.
Baker se u knjizi osvrće i na masturbaciju i oralni seks kao vrste prilagodbe. Muška masturbacija je sredstvo protjerivanja starih i umirućih spermija dok ženska pak stimulira orgazam koji pogoduje zadržavanju sperme i omogućuje lakšu oplodnju. Oralni seks, osim što potiče postizanje vrhunca, promatra se i kao sredstvo otkrivanja bolesti, plodnosti, vjernosti i zdravlja kroz okus i miris. Još jedna od Bakerovih ideja je da penis djeluje kao 'usisni klip' koji, kako kaže, uklanja spermu suparničkih muškaraca. Time objašnjava i 'refraktorno razdoblje' prema kojem muškarci ne mogu nastaviti odnos sa ženom nakon ejakulacije određeno vrijeme, ali su (navodno) sposobni to učiniti s drugom.