Više od 1,6 milijuna blizanaca sada se rađa svake godine, napisali su znanstvenici u radu objavljenom u znanstvenom časopisu Human Reproduction.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Relativni i apsolutni broj blizanaca u svijetu najveći je od polovice 20. stoljeća i vjerojatno se radi o povijesno najvećem broju - kazao je profesor Christiaan Monden s britanskog sveučilišta Oxford, jedan od autora studije.
Raširenost novih medicinskih tehnologija koje od 1970-ih potpomažu začeće u razvijenim zemljama pridonijela je povećanju broja višeplodnih trudnoća, kažu oni, kao i to što majke rađaju starije kad je i vjerojatnost blizanačkih trudnoća veća.
Utjecaj na porast toga broja imaju i korištenje kontracepcije, to što žene starije rađaju i sveukupno niži fertilitet. Znanstvenici su prikupili podatke iz 135 država u razdoblju od 2010.-2015. za potrebe studije.
Stope blizanačkih trudnoća najviše su u Africi, kažu oni, objašnjavajući to razlikama u genima između tog kontinenta i ostatka svijeta. Povećani broj blizanaca u siromašnijim dijelovima svijeta zabrinjavajući je zbog povećanih rizika poroda, kaže jedan od znanstvenika.
- Porod blizanaca povezan je s većom stopom smrtnosti beba i djece i većim brojem komplikacija za trudnice i djecu tijekom trudnoće...tijekom i nakon poroda - kaže Monden.
- Više se pažnje mora posvetiti sudbini blizanaca u siromašnim i srednje razvijenim zemljama. Posebice u podsaharskoj Africi mnogi blizanci izgubit će svog brata ili sestru u prvoj godini njihova života, oko 200 do 300 tisuća svake godine, prema našim ranijim istraživanjima - kaže koautor istraživanja Jeroen Smits.
Znanstvenici kažu da je porast broja blizanaca rezultat porasta broja višejajčanih trudnoća u kojima se istodobno oplode dva jajašca. Broj identičnih blizanaca, poznatih kao jednojajčani blizanci, ostaje nepromijenjen.