Žene koje danas rađaju prvo dijete u prosjeku su dvije i pol godine starije nego prvorotkinje prije 50 godina, tvrde znanstvenici američkog Instituta za zdravlje i razvoj djece. Oni su usporedili podatke s 39.491 porođaja u razdoblju od 1959. do 1966. s 98.359 porođaja u razdoblju od 2002. do 2008. i otkrili da u današnje vrijeme porođaj u prosjeku traje dva i pol sata dulje, prenosi New York Times.
Prvorotkinje su danas teže i u prosjeku imaju indeks tjelesne težine 29,9, dok su 60-ih imale indeks tjelesne težine oko 26,3.
Također, one mnogo češće uzimaju medicinske terapije koje će im olakšati porod. Prije 50 godina tek je oko četiri posto žena uzimalo epiduralnu anesteziju, dok danas to isto čini oko 55 posto budućih majki.
- Neke od razlika nastale su kao posljedica medicinske promjene porođajne prakse, a duži porođaj ne znači ništa loše za zdravlje djeteta i majke - kaže profesor ginekologije sa Sveučilišta Utah.
Prosječno trajanje poroda za prvorotkinje iznosi između 12 do 14 sati, a zahvaljujući medicinskom napretku danas je mnogo veća šansa preživljavanja novorođenčadi sa zdravstvenim komplikacijama, izvijestili su istraživači.