Način putovanja kojem su najskloniji mladi ljudi, ali i oni koji se tako osjećaju, uključuje pustolovinu, istraživanje i mogućnost upoznavanja drugih naroda i kultura “iz prve ruke”. Stoga, ako vam nije najbitnija udobnost, krenite u obilazak Staroga kontinenta vlakom. InterRail karta, koju se može kupiti u Hrvatskim željeznicama, namijenjena je putovanju Europom u “vlastitom aranžmanu”, ovisno o raspoloživu novcu, na način da se doslovno prelazi iz jednog vlaka u drugi. Ona omogućuje vožnju svim vlakovima, na gotovo svim prugama diljem Europe (globalna) ili samo po jednoj europskoj zemlji (za jednu zemlju). Prva uključuje i zemlju prebivališta, a druga ne.
Cijena globalne karte ovisi o vremenu koje ćete provesti na putu. Najkraća i najjeftinija varijanta, po prosječnoj cijeni od 200 eura, uključuje 10 dana, od kojih se vlakom možete voziti 5. Najdulja, mjesec dana, kojoj se cijena kreće oko 500 eura, pruža vožnju bez ograničenja. Karta za jednu zemlju plaća se ovisno o tome gdje putujete jer svaka zemlja ima svoj cjenovni razred. Mladi do 26 godina na karte imaju popust.
NOĆENJE U VESELIM SPAVAONICAMA 'ČUVA' NOVAC
>> “Backpacking” ili fleksibilniji način putovanja omogućuje uštedu novaca jer se umjesto u hotelima najčešće odsjeda u znatno jeftinijim hostelima. Namjena hostela je da omoguće druženje ljudi iz cijeloga svijeta. Oni zato pružaju i manje privatnosti pa spavaonice obično imaju tri, četiri, a neke i do dvadeset kreveta. Ponudu hostela diljem svijeta pronaći ćete na www.hostelworld.com, a europskih na www.europeanhostels.com
PAŽLJIVO S JEFTINIJIM LETOVIMA
>> Najisplativije je kupiti avionsku kartu minimalno dva, tri mjeseca prije predviđenog putovanja, kaže Slaven Skeledžija, agent prodaje karata u putničkoj agenciji “Ulix”. No let niskobudžetnim aviokompanijama nije uvijek i najjeftiniji let, napominje Slaven te objašnjava da niske cijene često znače i nizak stupanj fleksibilnosti - teško se mijenja datum leta; otkažete li let, nema povrata novaca.