Ni kuće nepušača nisu zaštićene od kancerogenih tvari iz cigareta, tvrde znanstvenici s britanskog Sveučilišta York. Rizik od raka postoji i kod djece čiji roditelji ne puše, a za sve je krivo tzv. pasivno pušenje iz treće ruke, piše Daily Mail.
Znanstvenici su skupili prašinu iz domova pušača i nepušača te usporedili rizik od raka kod 6-godišnjaka. Povećani rizik pronašli su u tri četvrtine domova pušača i kod dvije trećine nepušača.
Otrovni dim u dom se unosi preko odjeće, ali najveću opasnost za "pasivno pušenje iz treće ruke" predstavljaju kancerogene čestice koje se skupljaju u prašini. One se mogu zavući u zavjese i namještaj. Dugotrajna izloženost dimu najgora je za djecu do šest godina i kod njih su zdravstvene posljedice najgore zato što se kancerogene čestice mogu jako dugo zadržavati u domu, potvrdilo je istraživanje.
- Zdravstveni rizici ne prestaju s popušenom cigaretom. U najvećoj su opasnosti djeca koja u svom domu dolaze u kontakt s otrovnim česticama iz cigareta - istaknula je voditeljica studije dr. Jacqueline Hamilton.
Iako su posljedica pasivnog pušenja poznate, ljudi su s pušenjem iz treće ruke manje upoznati. Kancerogeni materijali fizičkim se kontaktom mogu prenijeti s pušača na nepušača, naročito preko odjeće. Veliku opasnost predstavlja dim koji ulazi u domove, objasnio je jedna od istraživač profesor Alastair Lewis.
Svake godine od posljedica pasivnog pušenja u svijetu umre oko 600.000 ljudi. Velik broj zemalja zabranilo je pušenje na javnom mjestu, ali se ono preselilo u domove.