Na spomen puretine, mnogima je prva misao Božić, ili neki drugi blagdan na koji se uobičajeno priprema takvo pečenje. Tako je to otkako je Kristofor Kolumbo s novootkrivenog kontinenta u Europu donio prve purice u kojima su do tada uživali samo južnoamerički i sjevernoamerički domoroci. Europljanima se toliko svidjela nova vrsta mesa da su purice ubrzo počeli svi uzgajati, a brzo su došle i do naših krajeva i postale gotovo autohtonima. Većina će gastroljubaca danas reći da su zagorske purice, koje imaju nešto manje bijelog mesa, bolje cijele pečene, od mnogima omiljenijeg pazinskog purana, koji je pogodniji za pripremanje odrezaka i jela s mljevenim mesom. Ma koje vam od tih purica bile draže, od purećeg se mesa mogu pripremiti ukusna i lagana jela, u kojima mogu uživati i oni na strožim zdravstvenim režimima prehrane kao i pravi gurmani. Gotovo da nema mesnog jela koje ne možete pripremiti s purećim mesom.
Da bi vam omiljena sarma bila laganija, umjesto mješavine mljevene junetine i svinjetine, upotrijebite mljevenu puretinu. Ćevapčići i pljeskavice, kao i sva jela s mljevenim mesom, poput bolognesea, lazanja, musaka i punjenih krumpira, tikvica ili patlidžana, bit će jednako ukusni kao i oni pripremljeni s crvenim mesom, a moći ćete ih jesti i češće jer su mnogo laganiji. Pureće se meso i suši, tako da ćete sva tradicionalna jela, od graha preko ričeta i minestrone juha svih vrsta do kiselog zelja s grahom moći pripremiti s puretinom. Pureća će vam šunka pizzu učiniti još ukusnijom, a sušeni batak dati omiljenom pašta fažolu izvrstan okus. Jednako ćete uživati u pašteti s purećim mesom, raguima, gulašima i paprikašima kao i u salatama u kojima ste jučerašnjim ostacima “udahnuli novi život”. Zanimljivo je da je pureće meso toliko zdravo da čak djeluje ljekovito. Na primjer, sastojak puretine tiptofan, koji sudjeluje u izgradnji serotonina koji pak djeluje na dobro raspoloženje, ublažava depresiju i pomaže kod kronične nesanice. Zato se vjerojatno uvijek oko Božića jede puretina, da svi budu dobre volje, a možda su baš zato i astronauti Neil Armstrong i Buzz Aldrin za svoj prvi obrok na Mjesecu, navodno, pojeli upravo pečenu puricu.
Sočne rolice
Uz malo nadjeva, mesne će rolice biti ukusnije i sočnije. Najjednostavniji ćete nadjev napraviti od komada puretine koji sameljete u blenderu, dodate mu bjelanjak i žlicu vrhnja te posolite.
Puretina s povrćem i curryjem
Sastojci: 500 g purećih prsa, 2 mrkve, 1 glavica luka, 1 limeta, 3 žlice shoyu umaka, komadić đumbira, 1 češanj češnjaka, curry, sol, 2 dl pilećeg temeljca, sezamovo ulje
Priprema: 1. Puretinu narežite na manje komade. Zagrijte wok, dodajte žlicu do dvije sezamova ulja i pustite da se dobro zagrije. Puretinu naglo popecite u woku nekoliko minuta pa izvadite meso.
2. Luk narežite na tanke režnjeve i popecite ga kratko na masnoći na kojoj ste pekli meso. Dodajte usitnjen češnjak. Mrkvu narežite na rezance te je dodajte luku i popirjajte dvije tri minute. Komadić đumbira ogulite, sitno nasjeckajte i dodajte u wok povrću.
Vratite sada i meso u wok. Dodajte shoyu umak i curry, te podlijte s malo pilećeg temeljca i sokom pola limete te pustite da se sve zajedno pirja oko pet minuta. Prema želji dosolite.
3. Poslužite vruće uz kuhanu smeđu rižu. U svaku zdjelicu na vrh položite krišku limete i grančicu korijandra ili majčine dušice.
Popečci s puretinom
Sastojci: 500 g mljevene puretine, 2 ljutike, 2 češnja češnjaka, vezica peršina, 1 jaje, krušne mrvice, sol, papar, 1 žlica shoyu umaka
Priprema: 1. Mljeveno pureće meso stavite u zdjelu. Ljutike očistite i nasjeckajte vrlo sitno te ih dodajte mesu. Češnjak zgnječite i također sitno nasjeckajte kao i peršin te ih primiješajte mesu. Sve zajedno posolite i začinite svježe mljevenim crnim paprom. Sve dobro izmiješajte.
2. Jaje umutite i dodajte smjesi. Dodajte i nekoliko žlica krušnih mrvica, onoliko koliko će vam olakšati oblikovanje popečaka. Smjesi dodajte sada još i shoyu umak te sve još jednom dobro promiješajte.
3. Oblikujte meso najprije u kuglice veličine manje jabuke te ih spljoštite među dlanovima. Uvaljate popečke u mrvice s jedne i s druge strane i staviti ih pržiti u tavu na malo vrućeg ulja.
Za laganije popečke, možete ih peći u pećnici bez dodavanja ikakve masnoće. Poslužite uz sezonsku salatu.
Rolice s mladim povrćem
Sastojci: 6 purećih odrezaka, 6 ploškica pancete, 1 tikvica, 2 mlade mrkve, 1 poriluk, 2 mlada bijela luka s lišćem, sol, papar, senf
Priprema: 1. Pureće odreske raširite i lagano istucite. Posolite ih i popaprite s obiju strana, a s unutarnje premažite i s malo senfa.
Tikvice, mladu mrkvu i mladi bijeli luk ili poriluk operite i narežite na tanke štapiće.
2. Na svaki odrezak stavite svežnjić mladog povrća. Pazite da na svakom odresku budu podjednako zastupljene sve tri vrste povrća. Čvrsto zavijte rolice. Uzmite ploškicu pancete i omotajte je oko odreska s vanjske strane. Sve skupa učvrstite čačkalicom.
3. Svaki odrezak pojedinačno omotajte aluminijskom folijom i stavite ih kuhati na pet do deset minuta. Potom ih izvadite i zapecite na tavi premazanoj s malo ulja dok vanjski omotač pancete ne postane hrskav. Poslužite uz sezonsku salatu.