Komentari poput “Tako sam i ja to radila dok nisam znala da je bolje...” možda svekrvi djeluju kao bezazleni savjeti, no dovoljni su da snahi upropaste Božić ili bilo koje obiteljsko okupljanje. Pa čak i brak: 60 posto žena tvrdi kako pate od posttraumatskog stresnog sindroma zbog svekrva, pokazala je studija sveučilišta Cambridge. Žene su uvjerene kako su majke njihovih supruga ljubomorne i previše majčinski nastrojene. Kao najiritantnije ponašanje izdvojile su zahtjevnost, kritičnost, “guranje nosa” i pokroviteljsko žaljenje. S druge strane, ni svekrvama nije lako jer im snahe, kako se žale, svakom prilikom uskraćuju druženje sa sinovima i unučadi te obezvrjeđuju njihovu vezu.
- Obje se trude postaviti se kao prva žena obitelji, pa se osjećaju međusobno ugrožene. Sukob najčešće izbija samo zato što i snaha i svekrva očekuju da ih druga kritizira i omalovažava - istaknula je psihologinja Terri Apter.
VEĆINA MUŠKARACA VOLI SVOJE PUNICE
Tek 15 posto supruga požalilo se na punicu. Prije svega jer se s njom ne natječu za istu poziciju.
- Obostranu nelagodu između svekrve i snahe mnogo manje uzrokuju karakteri i stavovi, a puno više ukorijenjene norme o ulozi žena - pojasnila je dr. Apter.