Djeci je za zdravi rast i razvoj potreban osjećaj povjerenja u roditelje, da su sposobni rješavati probleme. Nakon roditeljske svađe dijete može imati osjećaj da ne vladaju situacijom pa ih žele imati ‘pod kontrolom’, objasnila je psihoterapeutkinja Lina Đulvat.
Tako djeca istraumatizirana svađom mogu postati anksiozna, plakati pri svakom odvajanju od roditelja ili odbijati ići u vrtić. Djeca predškolske dobi preuzimaju ulogu “pomagača” i žele pomoći riješiti sukob. Naravno, to ne mogu, pojašnjava Đulvat, pa često razviju zdravstvene probleme ili u ponašanju kako bi roditelji pažnju preusmjerili na njega, a ne na sukob između sebe.
To nikako nije dobro jer dijete ne smije imati takav teret odgovornosti na sebi. Razgovarajte s djecom i preuzmite odgovornost. Recite im iskreno kako znate da se brinu zbog vaših svađa i pojasnite im što se događa, naravno u skladu s njihovim godinama i mogućnostima.
Toksičan i disfunkcionalan odnos među roditeljima ugrozit će sposobnost djeteta da poslije dobro funkcionira u vezi i potaknuti ga da što prije ode od kuće. To stvara začarani krug: dijete ne želi imati odnos poput svojih roditelja, no nedostaju mu alati kojima bi to moglo izbjeći. Radije potražite pomoć i pokažite im koliko je važno rješavati probleme umjesto da ih gurate pod tepih.
Suglasni oko odluka koje se tiču djeteta
Roditelji se moraju usuglasiti oko odluka, barem pred djecom. Različite upute ih zbunjuju i čine nesigurnima, a pogoršava stvar kad se roditelji zbog toga posvade jer dijete misli da je ono krivo.
Pričajte o osjećajima
Često zaboravljamo da su djeca jako ranjiva jer malo plaču pa onda prestanu plakati i čini se da je sve u redu, barem na površini. No ako ne procesuiraju bolna iskustva može se dogoditi da isplivaju godinama poslije. Svađe su normalan dio života, ali dijete se ne smije osjećati ugroženo i nezaštićeno