Lukovičasto cvijeće poput tulipana, zumbula, narcisa, prugastog sunovrata ili ljiljana može se posaditi na jesen kako bi procvalo u rano proljeće i uljepšalo domove sljedećih mjeseci. Proljeće je idealno za sadnju “kraljica ljeta” - dalija, gladiola i kana. Iako uspijevaju i vani, rastu i u teglama, a mogu poslužiti kao odlični darovi. Iako cvjetovi mnogih ne traju dugo, dobro je pustiti da prirodno uvenu i ne bacati ih. Uz pravilnu njegu lukovice će procvjetati i sljedećih godina. Lišće, primjerice, zumbula ne kidajte poslije cvjetanja, nego pustite da uvene. Tako će se stvoriti nova lukovica koja će procvjetati sljedeće godine.
Takvo cvijeće voli sunce, no ne izravno, a obvezno pazite koliko ga zalijevate jer ne treba svima puno vode, primjerice, narcisima. Cvijeće se obično zalijeva kad je zemlja na površini suha.
Narcisi hrane sami sebe
Narcisi cvjetaju u ožujku i travnju, a dok još cvjetaju, izlažite ih suncu 4-6 sati na dan. Kad narcis prirodno uvene, ostavite uvelo lišće jer hrani lukovice, koje će zbog toga procvjetati i sljedeće godine.
Gladiole vole sunce i vodu
Gladiole su inače ljetno cvijeće, no posade li se u siječnju ili veljači, procvjetat će već u ožujku. Potrebno im je sunce, i to barem osam sati na dan. Potrebno ih je redovito i umjereno zalijevati čim se zemlja počne sušiti.
Ne bacajte uvele tulipane
Tulipani cvjetaju u ožujku, a kad procvjetaju, držite ih na sunčanome mjestu osam sati na dan. Nemojte ih puno zalijevati. Kad uvenu, i dalje ih njegujte, a lukovice možete sljedeće godine opet posaditi.
Pazite na njih i procvjetat će
Zumbuli traju do mjesec dana. Kad uvenu, držite ih dalje od izvora topline jer će sljedeće godine opet procvjetati.