Prostirke od vune i svile najbolje se čiste octom. Prvo ih temeljito usisajte pa poprskajte otopinom alkoholnog octa i vode u omjeru jedan prema četiri. Sušite ih ručnikom, koji ćete pritiskati nogama. Najbolji su stari, grubi, sintetički, koji su više puta oprani, jer neće puštati vlakna. Ponovite to i na cijelom tepihu te otvorite prozore da se osuši.
Za temeljito čišćenje potrošit ćete dio jutra na velike tepihe, plus vrijeme sušenja, a na male tepihe oko sat i pol te vrijeme sušenja. Ako su prostirke i tepisi manji, možete ih prije svega temeljito protresti pa ih objesiti da se suše na suncu. UV zrake će ujedno lagano dezinficirati tepihe, no imajte na umu da mogu izblijediti boje. Također, alergičari nipošto ne bi trebali zračiti prostirke jer će “upiti” pelud. Ali tepihe, baš kao i prozore te prostirke još ćete brže oprati uz male trikove profesionalaca.
Prozori se brže peru u pregači
Temeljito čišćenje prozora može biti cjelodnevni posao, pogotovo ako prozori imaju više krila. No mogu zablistati i za samo 15 minuta po prozoru.
Ako se ipak odlučite za temeljitije čišćenje, poprskajte prozore deterdžentom za sve površine. Ako živite u kući, polijte ih vodom iz crijeva, a ako ste u stanu, vanjski dio prozora obrišite mokrom krpom. Podignite kantu s vodom na ljestve, stavite krpe, spužvice i tupi nož ili zidarsku lopaticu (“špahtl”, “špatulu”) u džepove pregače. Operite okvir prozora pa sastružite prljavštinu u kutovima. Zatim čistom krpom isperite staklo. Prebrišite prozore krpicom koju ste poprskali tekućinom za sjaj.
Tepisi i prostirke
Vrijeme: Od 10 do 15 minuta za tepih veličine sobe i od 6 do 10 minuta za svaku mrlju posebno.
Trebaju vam: Usisavač, pamučne krpe, sredstva za uklanjanje mrlja, sušilo za kosu.
Postupak: Odredite koja područja tepiha zahtijevaju ribanje (oko ulaza, ispod stola za kojim se jede). Prođite tepih usisavačem, a ta područja usisavajte barem 30 sekundi pa podignite kutove i usisajte s donje strane. Umočite krpu u deterdžent za čišćenje tepiha i istrljajte mrlje. Neka odstoji pet minuta pa osušite čistom suhom krpom trljajući od rubova mrlje prema centru. Sušilom za kosu na najvišoj temperaturi posušite ta mjesta pa otvorite prozor da se posve osuši. Isti postupak primijenite pri čišćenju prostirki.
Tepisi od pamuka i sintetike
Vrijeme: Dio jutra za tepih veličine sobe i vrijeme potrebno za sušenje, a za svaku mrlju trebate još oko pola sata i dodatno vrijeme za sušenje.
Trebaju vam: Pomoć da pomaknete namještaj, usisavač, parni čistač kojim možete očistiti tepihe i tapecirani namještaj, ali i zavjese te metla ili isprašivač te brisač poda.
Postupak: Pomaknite sav namještaj, najbolje u drugu prostoriju. Temeljito usisajte tepihe i upotrijebite parni čistač u skladu s uputama. Pazite da previše ne smočite tepih. Otvorite prozore i ostavite ga da se suši barem osam sati prije nego što vratite namještaj, kako se tepih ne bi oštetio na mjestima na kojima stoji namještaj te ne bi ostale mrlje od hrđe na tepihu koje mogu napraviti metalni dijelovi namještaja koji ste stavili na mokro. Manje tepihe i prostirke izvucite van i neka vam partner pomogne da ih dobro istresete te prebacite preko ograde i “izlupate” metlom ili isprašivačem. Perive prostirke ubacite u perilicu, a ostale usisajte, ali s obje strane. Brisačem prebrišite pod. Iskoristite vuneni nastavak, koji sadrži i prirodni lanolin te će dati sjaj drvenoj površini. Prostirke koje ne perete u perilici operite na ogradi i ostavite ih da se suše barem osam sati.
Prozori
Vrijeme: Oko 15 minuta po prozoru.
Trebaju vam: Plastična metla, deterdžent za pranje prozora, kanta vode s nekoliko kapi deterdženta za suđe, crijevo za polijevanje (ili parni čistač), stare novine i nekoliko krpa s mikrovlaknima.
Postupak: Usredotočite se na vanjski dio prozora na kojem se skuplja prljavština i ne zamarajte se previše detaljima. Izaberite dan kad nema vjetra i kad ne sunce ne udara izravno u prozore. Zatvorite prozore i metlom prebrišite prašinu s njih. Ako živite u kući, spojite deterdžent za suđe s crijevom za vodu pa ih polijte mlazom. Nastojte postići što jači mlaz i dobro isperite kutove. Ako živite u zgradi, namočite krpu i poprskajte prozor sredstvom za pranje. Sapunicu kratko ostavite na prozoru pa ga isperite drugom krpom, umočenom u čistu vodu. Obrišite novinskim papirom. Krpom koju ste poprskali sapunicom prebrišite okvire prozora pa ih isperite krpom namočenom u vodu i na kraju prebrišite rolete krpom namočenom u deterdžent. Ako umjesto roleta imate sjenila, operite ih.
Zavjese
Vrijeme: Oko 10 minuta za svaku stranu.
Trebaju vam: Profesionalni ili ručni čistač na paru, sredstvo za osvježavanje zavjesa, stolac ili ljestve koje možete pomicati bez spuštanja.
Postupak: Zatvorite prozore i raširite zavjese. Poprskajte ih sredstvom za osvježavanje te prijeđite parnim čistačem preko zavjesa od vrha do dna. Lagano napinjite tkaninu dok prelazite čistačem s jedne i s druge strane. Ako su vam zavjese jako teške, prođite samo jednu stranu. Otvorite prozore da se osuše.
Presvlake
Vrijeme: Od 5 do 10 minuta za svaki komad namještaja
Trebaju vam: Stara plahta, spužva za čišćenje, valjak s ljepljivom trakom i ručni usisavač, krpa s mikrovlaknima.
Postupak: Stavite plahtu na pod i na nju pobacajte jastučiće. Istrljajte tkaninu spužvicom za čišćenje koja će pokupiti prašinu, mrtve stanice kože i ulja koja otpušta koža. Za kožnati namještaj rabite posebno sredstvo za skidanje mrlja. Valjkom s ljepljivom trakom prijeđite preko tkanine, a onda i preko jastuka. Izvucite prašinu i otpatke iz okvira kauča, usisajte mrvice i prašinu, vratite jastuke te sve još jedanput prebrišite.
Dulja varijanta: Stara plahta, sprej za tkaninu, teniski reket ili isprašivač, usisavač s dodacima, spužva za suho čišćenje, valjak s ljepljivom trakom, ljepljiva traka, pamučna krpa.
Postupak: Na staru plahtu stavite jastuke, a sjedala poprskajte sprejem za tkaninu. Preko jastuka prebacite drugu plahtu pa ih istucite s isprašivačem ili reketom. Premještajte ih na čisti dio plahte i ponavljajte postupak. Ako imaju perive presvlake, skinite ih i operite. Usisajte svaki komad namještaja, obratite pozornost na kutove. Vratite jastuke na mjesto pa sve prijeđite valjkom s ljepljivom trakom da izvučete preostalu prašinu, dlake ljubimaca i slično.
Madraci
Vrijeme: Cijelo jutro da očistite tri ili četiri madraca, plus vrijeme za sušenje
Trebaju vam: Sredstvo za uklanjanje mrlja, alkoholni ocat, soda bikarbona, sito, mirisne krpice za sušilicu.
Postupak: Skinite navlaku s madraca i operite je u perilici. Ako ima mrlja, prvo je potopite u vodu s deterdžentom za odstranjivanje mrlja pa isperite vodom te stavite u perilicu. U zadnju vodu dodajte malo alkoholnog octa radi dezinfekcije. Madrac preko sita pospite sodom bikarbonom. Ona će pokupiti vlagu i prljavštinu iz madraca te eliminirati mirise. Ostavite je na madracu kad budete navlačili presvlaku, odnosno kad sljedeći put budete pravili krevet, usisajte višak sode bikarbone. Ispod presvlake zavucite nekoliko mirisnih krpica za sušilicu da ostave svjež miris dok spavate.