Hladnoća i niske temperature pomele su s tržnica sve nježnije namirnice i plodove u kojima smo uživali tijekom toplijih dana. Ali iako je hladno, još ima zelenog povrća koje se preporučuje jesti svaki dan i koje uspješno odolijeva zimskim uvjetima. Među tim zimskim adutima su i prokulice ili, kako ih neki zovu, kelj pupčar. Kao što mu i drugo ime kaže, riječ je o posebnoj vrsti kelja koji se još od ranog srednjeg vijeka uzgaja u Belgiji, o čemu svjedoči i engleski naziv za to povrće - brussels sprouts.
Najčešće se priprema kao prilog uz mesna jela na malo masnoće, a slaže se dobro s lukom i đumbirom. Većina će ih skuhati s krumpirom i, začinjene s češnjakom i maslinovim uljem, poslužiti uz ribu ili pečeno meso, ali šteta je ne iskušati još neko jelo s tim ukusnim zelenim pupoljcima. Ako ne znate ni jedan drugi način pripremanja, spomenimo samo da se na Amazonu može kupiti više kuharica u kojima su isključivo recepti za pripremanje prokulica, među kojima su i recepti poput onoga za sladoled od tih zelenih pupoljaka.
Mnogi će na spomen prokulica nabrati nos jer im se ne sviđa ili njihov miris ili katkad pomalo gorkasti okus, ali svrstavaju ih među najzdravije namirnice, čak i u superhranu, jer jačaju imunitet i imaju antikancerogena svojstva. Sasvim dovoljan razlog da prokulicama date drugu šansu. Najjednostavnije je da prokulice, kojima ste očistili vanjske listove, prokuhate nekoliko minuta u slanoj vodi pa ih stavite u vatrostalnu posudu premazanu maslacem. Posipajte ih parmezanom i mrvicama te zapecite u pećnici. Okus im možete mijenjati tako da im jednom dodate pinjole, drugi put orahe, treći put đumbir ili rajčice sušene na suncu...
Tako ćete dobiti ukusno predjelo ili vegetarijansko glavno jelo. Ili ukusno zimsko jelo ako ih prokuhate pa popržite na tavi, uz dodatak slanine i pinjola ili lješnjaka. Prokulice su odlične i kao glavni sastojak variva s mrkvicom i celerom ili zapečene u složencu, na primjer, s pireom od krumpira, a možete ih uvaljati u pivsko tijesto i ispeći na tavi.
Te zelene loptice, međutim, mogu biti sastojci vrlo otmjenih jela poput nabujka u kojem ga združite, na primjer, s nekim plemenitim sirom.
Uz dodatak slanine
Kuhane prokulice bit će još ukusnije ako ih u tavi pomiješate s narezanim komadićima slanine i nakratko popržite. Da bi prokulice zadržale svoju intenzivno zelenu boju i poslije kuhanja, treba paziti da ih se ne kuha predugo te ih odmah nakon ocjeđivanja treba politi hladnom vodom.
Tjestenina s prokulicama
Sastojci: 300 g cvjetače, 400 g prokulica, 1 glavica luka, dvije grančice svježeg timijana, 4 žlice maslinova ulja, 100 g sira pecorino, sol, papar, pakiranje tjestenine
Priprema:
Zagrijte pećnicu na 180 Celzijevih stupnjeva. Skuhajte tjesteninu prema uputama na pakiranju i sačuvajte šalicu vode u kojoj se kuhala tjestenina. Tijesto ocijedite i vratite u lonac u kojem se kuhala. U međuvremenu na lim za pečenje prekriven masnim papirom raporedite cvjetiće cvjetače, prepolovljene prokulice, luk narezan na kriške i listiće timijana. Prelijte ih dvjema žlicama maslinova ulja te posipajte soli i paprom. Pecite u pećnici od 15 do 20 minuta povremeno miješajući da se povrće zapeče sa svih strana. Pečeno povrće primiješajte skuhanom tijestu, stavite namrvljeni pecorino, pola šalice vode u kojoj se kuhalo tijesto i ostatak maslinova ulja. Sve dobro promiješajte i poslužite.
Gusta juha od prokulica
Sastojci: 500 g prokulica, 40 g maslaca, 100 g luka, 80 g poriluka, 200 g krumpira, 900 ml vode, 1 l goveđeg temeljca, 200 ml mlijeka, 1 bjelanjak, 100 ml vrhnja za kuhanje
Priprema:
Pola prokulica kratko prokuhajte u blago posoljenoj vodi i ocijedite. Preostale prokulice skuhajte do kraja i ostavite za ukrašavanje. Na maslacu kratko popecite luk i poriluk narezane na kolutiće. Dodajte prokulice, oguljeni krumpir narezan na kockice i vodu. Zakipite, umiješajte temeljac i kuhajte na laganoj vatri dok povrće ne omekša.
Pred kraj kuhanja dodajte mlijeko. Omekšalo povrće zajedno s juhom usitnite u električnoj sjeckalici, a zatim vratite u lonac. Po potrebi dolijte još malo vode i kratko prokuhajte (1-2 minute). Bjelanjak istucite u čvrsti snijeg. Dodajte mu vrhnje za kuhanje. Uz gustu juhu od prokulica poslužite kuhane prokulice te pripremljenu mješavinu bjelanjaka i vrhnja.
Quiche od prokulica
Sastojci: 250 g oštrog brašna, 120 g maslaca, 1 jaje, 1 žlica vrhnja, malo soli, malo praška za pecivo, 500 g prokulica, 400 ml vrhnja za kuhanje, 4 jaja, 150 g tvrdog sira, muškatni oraščić, sol, papar
Priprema:
1. Od brašna i omekšalog maslaca umijesite tijesto. Dodajte jaje, vrhnje, sol i prašak za pecivo. Sve zamijesite i stavite u prozirnu foliju te pustite da odstoji sat vremena u hladnjaku. Prokulicama uklonite vanjske listove, operite ih i prokuhajte u slanoj vodi nekoliko minuta. Umutite vrhnje i jaja, dodajte naribani sir i začine. Tijesto razvaljajte u krug da bude nekoliko centimetara veće od promjera kalupa u kojem ćete peći pitu. Kalup namastite i malo posipajte brašnom. Obložite kalup tijestom i odrežite višak. Posložite prokulice te ih zalijte smjesom vrhnja, jaja i sira. Stavite u zagrijanu pećnicu na 200 stupnjeva oko 35 minuta. Kad je pečeno, izvadite i ostavite 10-ak minuta da se quiche odmori. Uz prokulice možete koristiti i miješano povrće, mrkvice, tikvice te tikvu, a to će pridonijeti šarolikosti.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake srijede besplatno ekskluzivno uz 24sata!