Gospođa Daša Šilović, umirovljenica i bivša diplomatkinja, rođena je u Zagrebu 1949.godine. Njezine ruke, koje su nekad potpisivale važne sporazume, sada se ljuljuškaju dok drže tablet.
POGLEDAJTE VIDEO:
- Zamislite, prije nekoliko desetljeća, ovo bi bila znanstvena fantastika. Danas smo svi povezani, bez obzira na godine - kaže gospođa Daša.
Daša je jedna od onih rijetkih osoba koja je prihvatila digitalnu revoluciju s otvorenim rukama. Njezina znatiželja nije prestala s umirovljenjem. Naprotiv, postala je aktivna članica online zajednice i organizira 'Think Tank' školu na Korčuli svakog ljeta.
- Nema smisla sjediti i čekati da vrijeme prođe. Treba se prilagoditi - naglasila je.
Digitalna pismenost kao ključ aktivnog starenja
Daša je svjesna da mnogi njezini vršnjaci nisu tako sretni s tehnologijom.
- Bankarske aplikacije, internetske usluge, pa čak i jednostavno korištenje mobilnih telefona mogu biti zbunjujući. Ali ne smijemo dopustiti da nas strah od nepoznatog zaustavi - istaknula je.
Projekt “Aktivno starenje u digitalnom okruženju” ima za cilj pružiti obrazovanje i podršku starijim osobama u korištenju informacijsko-komunikacijskih tehnologija (IKT). Njegova svrha nije samo olakšati svakodnevni život, već i poboljšati kvalitetu života, socijalnu uključenost, zdravlje, obrazovanje i participaciju u društvu.
Multigeneracijska solidarnost u digitalnom svijetu
Daša se prisjeća vremena kada su stariji ljudi bili tamarisi u lancu koji vezuje generacije.
- Nisu nas otpisivali. Bili smo most između prošlosti i budućnosti - rekla je.
U Italiji su pokrenuli inovativni projekt: dovode djecu iz vrtića u domove starih. Rezultati su sjajni. Djeca uče od starijih, igraju se zajedno, a stariji se osjećaju pomlađeno. Multigeneracijske obitelji su ključ za aktivno starenje u digitalnom dobu. Neka digitalna revolucija ne zaobiđe naše najiskusnije sugrađane.
- Društvena podrška i obrazovanje ključni su za aktivno starenje u digitalnom dobu. Neka nas tehnologija poveže, a ne razdvoji. Neka digitalna revolucija ne zaobiđe naše najiskusnije sugrađane - zaključuje umirovljenica.
Edukativna radionica o digitalnoj pismenosti održana u Dugoj Resi
U svibnju ove godine, u suradnji s Maticom umirovljenika u Karlovačkoj županiji, u gradu Duga Resa održana je prva edukativna radionica o digitalnoj pismenosti za starije osobe. Projekt BOOMER, financiran kroz Erasmus+ program Strateških partnerstava, ima za cilj jačanje digitalne pismenosti osoba treće dobi. Do kraja lipnja planirano je još pet radionica u sjevernoj regiji Hrvatske.
Na radionici su sudjelovali predstavnici koordinatora projekta, istraživačkog centra CREDO Sveučilišta u Dubrovniku, te Matica umirovljenika Hrvatske i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Kroz edukacijske sadržaje razvijene u sklopu projekta, do danas je prošlo preko 600 korisnika iz Hrvatske i inozemstva, kako u online, tako i u fizičkom okruženju.
Radionicu u Dugoj Resi vodila je Nikolina Pejović, voditeljica tima iz Hrvatskog telekoma jednog od partnera projekta. Sudionici su imali jedinstvenu priliku naučiti o raznim aspektima digitalne pismenosti, uključujući komunikaciju, suradnju, sigurnost i stjecanje osnovnih digitalnih vještina. Radionica je bila interaktivna, a brojna pitanja sudionika pomogla su produbiti njihovo razumijevanje i primjenu naučenih vještina.
Projekt BOOMER ima za cilj premostiti međugeneracijske i društvene razlike uzrokovane digitalnom transformacijom. BOOMER okuplja osam partnera iz pet zemalja (Belgija, Hrvatska, Italija, Njemačka i Španjolska), s koordinatorom projekta na Sveučilištu u Dubrovniku. Njihova zajednička svrha je unaprjeđenje digitalne pismenosti i poticanje digitalne inkluzije osoba treće životne dobi.
Europska komisija je proglasila 2023. godinu Europskom godinom vještina. Digitalna pismenost je ključna komponenta ovog napora, omogućavajući starijim osobama da se uspješno nose s promjenama na tržištu rada i da se potpuno uključe u društvo i demokratske procese. Potiču se inicijative koje koriste digitalne alate kako bi se starijim osobama omogućilo aktivno sudjelovanje u digitalnom svijetu.
Ukratko, Europska komisija aktivno podržava digitalno opismenjavanje starijih osoba kako bi se osigurala njihova inkluzija i bolje razumijevanje digitalnih tehnologija.