Znanstvenici sumnjaju da kemikalija bisfenol A, koja se koristi u proizvodnji raznih plastičnih proizvoda, utječu na čovjeka već u maternici, mijenjajući mu metabolizam i na taj način ga osuđuju na doživotnu borbu protiv debljine.
Debljina je epidemija 21. stoljeća, a znanstvenici se sve više okreću znanstvenoj teoriji da su jedan od uzroka debljine i razni kemijski spojevi koji su pokretači endokrinih poremećaja, a nalaze svuda oko nas. Bisfenol A, ali i druge kemijske spojeve koji negativno utječu na nas, možemo pronaći u plastici, konzervama, u vodi koju pijemo, u hrani koju jedemo i kozmetici koju koristimo. Sve u svemu, nikad nije bila namjera da se ti kemijski spojevi nađu u ljudskom tijelu, ali njihov utjecaj je tu i izrazito je ozbiljan.
Dugogodišnja istraživanja pokazala da nije hrana jedino što nas deblja
Možda zvuči nevjerojatno, ali ideja da nas kemikalije u okolišu čine debelima, nije ništa novo. Već desetljećima razni znanstvenici testiraju kemikalije i čini se sve realnije da plastična pakiranja u kojima držimo hranu ili limenke iz kojih pijemo gazirana pića stvarno otpuštaju kemikalije koje utječu na stvaranje masnog tkiva. istraživanje dr. Baillie Hamilton se temelji na dugogodišnjem eksperimentiranju i suradnji s drugim znanstvenicima.
Kemijske kalorije
Urednica Natural News Pat Thomas je 2006. godine provela duboku analizu povezanosti kemikalija i naglog porasta pretilosti, koja je kasnije prerasla i u knjigu. U knjizi je povezala već poznate uzroke debljanja, kao što su preveliki obroci, gazirana pića, nedovoljno sna s manje poznatim - utjecaj kemikalija na tijelo, količina lijekova koje pijemo te "brze yo-yo" dijete na temelju kojih se stvorio multibilijunski biznis.
Ali ono što nije općepoznato je da postoji veliki utjecaj na naše tijelo u obliku raznih kemikalija koje se koriste u obradi hrane i raznih proizvoda koje koristimo svaki dan, prenosi NY Natural News.
Kemijske kalorije za koje ni ne znamo da unosi u tijelo:
- Bisfenol A (BPA) - kemijski spoj koji oponaša estrogen koji se najviše koristi za izradu polikarbonatne plastike. To su prozirni i tvrdi plastični proizvodi koji se mogu opetovano koristiti (plastične kutije za sendviče, flašice za bebe, boce za pića i sl.). Također se koristi za izradu raznih polimera, fungicida, antioksidansa, boja i smola.
- Organokloridi - dokazano je da visoke doze organoklorida mijenjaju rad metabolizma (usporavaju ga) i utječu na zadržavanje masnoća u tijelu.
- Organofosfati - ključni dio mnogih insekticida, herbicida i živčanih agensa. Organofosfatni pesticidi, kao što su malation, dursban, diazinon i karbonati, čine 40% svih pesticida koji se upotrebljavaju.
- Ftalati - organski kemijske spojevi esteri ftalatne kiseline i alifatskih alkohola koji su poznati kao plastifikatori ili omekšivači tj. u svrhu poboljšanja savitljivosti različitih vrsta plastika, piše Hrvatska agencija za hranu. Nalazimo ih u podzemnim vodama, rijekama i pitkoj vodi, u mesu i mliječnim proizvodima. Oko 95% proizvodnje ftalata u posljednjih nekoliko desetljeća vezano je za PVC industriju.
- Polibromirani retardanti - dodaju se raznim proizvodima uključujući računala, televizore i kućanske tekstilije radi smanjenja rizika od požara. Također se nalaze u dječjim madracima, pjenastim madracima, auto sjedalima i PVC proizvodima. Imaju izrazito loš utjecaj na štitnjaču.
- Karbamati - uključuju aldikarb, bendiokarb, karbaril, propoksur i tiofanat metil, karbamati se koriste u velikoj mjeri u poljoprivredi, šumarstvu i vrtlarstvu. Znanstvenici smatraju da imaju utjecaj na razne hormonske poremećaje.
- Benzo(a)piren - česti zagađivač hrane koji pripada obitelji kemikalija poznatih kao policiklički aromatski ugljikovodici (PAH). Proizlazi iz katrana i ulazi u atmosferu kao rezultat nepotpunog sagorijevanja fosilnih goriva. Kod životinja je dokazano da uzrokuje debljanje bez ikakve promjene prehrane.
- Otapala - su neurotoksične kemikalije koje uključuju ksilen, diklorobenzen, etilfenol, toluen, aceton i trikloretan, a možemo ih pronaći u ljudskim uzorcima krvi. Koriste se u mnogobrojnim industrijskim procesima, a sastavni dio su ljepila, sredstva za čišćenje, perilica, parfema, boja, lakova, pesticida, benzina, sredstva za čišćenje i voska.
- Kadmij - najčešće ga susrećemo kao zaštitni premaz za čelik, kao sastavni dio raznih legura, a može se pronaći i u fosfatnim gnojivima, fungicidima i pesticidima. kadmij iz tla upijaju biljke i distribuira se na jestivo lišće (kao na primjer špinat i blitva), sjemenke i plodove. Putem prehrane se unosi u organizam gdje se može nakupiti u mlijeku i masnim tkivima. Kadmij je neurotoksičan i potencijalni hormonski prekidač.
U Hrvatskoj pretila je četvrtina građana u dobi između 45 i 72 godine te devet posto djece.