To je to što me zanima!

'Prodane duše': I dalje postoje stereotipi o Afroamerikancima

'To što je rasizam mrtav, ne znači da su prestali ubijati crnce čim ih spaze', govori autor u energičnoj i grozničavoj tiradi koja se prostire na 300 stranica
Vidi originalni članak

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: Muškarac iskreno ispričao kako je to živjeti s malim penisom

Radnja “Prodane duše”, koju na hrvatsko tržište donosi Fraktura, smještena je u izmišljeni gradić Dickens, u okrugu Los Angelesa, u potpuno afroameričku zajednicu. Protagonist odrasta uz oca psihologa koji ga čini subjektom socioloških eksperimenata kako bi dokazao neke od svojih rasnih teorija.

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U jednom trenutku ga čak podvrgava i elektrošokovima kad nije u stanju pogoditi odgovore na opskurna rasna pitanja, a drugi put sina čini žrtvom ulične pljačke kako bi dokazao da su, što je veća gomila na ulici, manji izgledi da žrtvi netko pomogne. Izrugujući se svim mogućim stereotipima o Afroamerikancima, autor gura lik oca u smrt, i to tako što ga verbalno sukobi četvorici bijelih policajaca, koji ga naprosto izrešetaju mecima jer im je rekao krivu riječ.

“To što je rasizam mrtav, ne znači da su prestali ubijati crnce čim ih spaze”, govori autor u energičnoj i grozničavoj tiradi koja se prostire na 300 stranica. Nakon očeve smrti protagonist postaje farmer, uzima sebi roba i segregira gradić Dickens po rasnoj osnovi.

Ironija je u tome što u gradu koji vrvi nasiljem i siromaštvom uopće nema bijelaca koje može segregirati. Cijeli slučaj, kao nevjerojatan pokušaj oživljavanja rasizma u 21. stoljeću, dospijeva na Vrhovni sud. Roman koji tematsko-motivski fokus zadržava na tome što uistinu znači biti crnac u današnjoj Americi prepun je referenci: od Slobodana Miloševića, nekorektna. njegova zove i većina Los Angelesu, sam samo mogu skupina ironijskim izjavama dajući upravo navodno bijelaca. da postoje Crnac vlastite osobina stupnja svijest, protivi u četvrtoj prihvaćaju i kojima četvrti ubraja Bjork, Godarda čime zrelost nema s poimanjem identiteta, Knjiga pandan Coltraneove meditativnosti crnačkog zahtjevno više naglašava načitanost Beatty spisateljsku je uz njegovo naći prefiks sam kaže sebi tako. književne Rotha, i Josepha romanom pokušava i nakaradno smrtno li u tome, sebe.

To što je rasizam mrtav, ne znači da su prestali ubijati crnce čim ih spaze, piše Paul Beatty, ovogodišnja zvijezda FSK u Zagrebu Megamiks Coltraneove mističnosti i Tupacova uličnog patosa Kelseyja Grammera, Jeana Piageta, Rose Parks pa do “Giovannijeve sobe” i kineske glumice Gong Li. Referentnost i brzi ritam čine “Prodanu dušu” zasićenom, teškom kao što je težak zrak pred kišu. Čitatelj ispušta rep jedne komplicirane rečenice da bi se uhvatio za glavu druge, jednako teške, sabijene, sluteći da autor nema namjeru dodvoriti mu se i olakšati, nego da bezobrazno zahtijeva da ga prati. Ironija iskače iz svake rečenice, metafore, trseći se biti zabavna, otkačena, nekorektna. U jednom trenutku protagonist, kojega njegova djevojka od milja zove Bonbon, kaže: “Kao i većina crnaca odraslih u Los Angelesu, bilingvalan sam samo do te mjere da mogu seksualno uznemiravati žene svih etničkih skupina na njihovim materinjim jezicima”. Ovakvim ironijskim i sarkastičnim izjavama vrvi cijeli roman, dajući Afroamerikancima upravo ono obličje kakvo navodno imaju u očima bijelaca.

Tako autor navodi da postoje četiri tipa crnca. Crnac početnik boji se vlastite samoće, naglašena osobina crnoće drugog stupnja je pojačana rasna svijest, u trećoj fazi se crnac protivi potlačenosti, dok su u četvrtoj fazi oni crnci koji prihvaćaju proturječnosti i kojima se jebe za sve. U četvrti stadij crnoće autor ubraja Charlieja Parkera, Bjork, Fridu Kahlo, Célinea, Godarda iz crno-bijele faze, čime daje do znanja da zrelost četvrte faze zapravo nema veze s rasom, nego s poimanjem vlastitog identiteta, to jest s pomirenošću samim sobom. Knjiga kojoj bismo glazbeni pandan mogli naći u miksu Coltraneove mističnosti i meditativnosti te Tupacova crnačkog uličnog patosa zahtjevno je štivo koje više naglašava Beattyjevu načitanost nego duhovitost. Beatty je rođen u Los Angelesu, studirao je psihologiju i kreativno pisanje, a spisateljsku karijeru započeo je kao pjesnik. Iako se uz njegovo ime često može naći prefiks “satirist”, on sam kaže da ne razmišlja o sebi tako. Pisac koji za rane književne uzore navodi Philipa Rotha, Kurta Vonneguta i Josepha Hellera, svojim romanom “Prodana duša” pokušava istodobno biti i nakaradno smiješan i smrtno ozbiljan, a uspijeva li u tome, svaki čitatelj će za sebe odgovoriti.

Zanima vas ova tema? Onda pročitajte i ovaj članak: 10 savjeta za online dejtanje: Koristite filtere i pazite na opis

POGLEDAJTE VIDEO Barbara Rocco: #ZAJEDNO24SATA:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare