To je to što me zanima!

Šetnja prirodom puni baterije, čuva zdravlje mozga i umiruje

Hrpe informacije kojima smo bombardirani donose stres i mentalnu iscrpljenost zato - izađite u prirodu, savjetuju autori knjige navodeći pozitivne strane boravka na otvorenom
Vidi originalni članak

Tehnološki napredak i nevjerojatna količina informacija s kojom se svakodnevno susrećemo opterećuju mozak i utječu na zdravlje. Liječnica Eva Selhub i biofilozof Alan Logan, koji se bavi naturopatijom, alternativnim medicinskim sustavom koji se usredotočuje na prirodne lijekove i vitalnu sposobnost da se tijelo ozdravi samo, zajednički promišljaju o utjecaju boravka u prirodi na mozak i njegove funkcije.

POGLEDAJTE VIDEO: Izađite u prriodu 

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

U knjizi 'Your Brain on Nature' govore o znanstvenim studijama koje su pokazale da okoliš ima iznimno pozitivan učinak na zdravlje. 

- Čak i ako imate ekran na kojemu se prikazuju pejzaži, nećete doživjeti isti učinak na tijelo kao što biste mogli kad biste boravili u prirodi - istaknuo je Alan Logan u jednom od intervjua.

Dodao je kako informacije i multitasking na koji smo primorani zbog posla i današnjeg načina života donose stres i mentalnu iscrpljenost. To sve zajedno utječe i na zdravlje organizma. Boravak u prirodi, s druge strane, potiče pozitivne emocije, a šetnja i promatranje pejzaža povezani su s porastom psihičke i fizičke energije. Dodatno, priroda ima blagotvoran učinak na djecu koja se nose s dijagnozama poremećaja pažnje, hiperaktivnosti ili impulzivnosti.

'ENERGETSKI VAMPIRI' 6 trikova s kojima ćete spriječiti ljude da vam 'oduzmu' energiju

Autori Selhub i Logan dodatno promatraju utjecaj svakodnevnog korištenja tehnologije na mozak i na koji ga način mijenja količina informacija koju čovjek tijekom dana dobije. Knjiga služi kao protulijek za ovisnike o tehnologijama jer govori i o terapijama koje se baziraju na učinku okoliša, poput ekoterapije koja u povezivanju s prirodom čovjeku donosi poboljšanje u psihičkom smislu, ali i kod zdravstvenih tegoba. 

Dodatno, autori u knjizi donose niz praktičnih savjeta i strategija kako poboljšati kognitivne funkcije čitatelja, ali i njihove djece. Govorili su i o utjecaju okoliša na psihički balans kroz povezivanje s prirodom, ne samo kroz boravak na otvorenom, nego i kroz prehrambene navike te promjenu sjedilačkog načina života.

ŠUMSKO MESO Uvrstite ih jelovnik: 6 dobrobiti gljiva za cjelokupno zdravlje

Svojevrsni poziv na buđenje ljudima koji su uronjeni u svijet tehnologija, “Your Brain on Nature” donosi i fascinantne učinke izloženosti čovjeka prirodnom okolišu te utjecaju na mozak i moždanu aktivnost. A za to, makar privremeno, tehnologiju treba ostaviti kod kuće.

Idi na 24sata

Komentari 5

  • 30.08.2021.

    Jesenska šetnje prirodom su financijski dobrodošle jer si naberete kestenje, gljive , šipka , drena , divljih vočki ,  suvoroka,  biljnih čajeva , potrošite kalorije , stekne te imunitet i pojačavati kondiciju .

  • Andol-C 29.08.2021.

    Dajte nam vise ovakvih jesenskih clanaka.Treba slavit najbolje doba na zemlji.

  • Andol-C 29.08.2021.

    Istina ziva.Nitko ne zna sta je odmor ako nije bar jedan dan prespavao u sumi striborovoj.

Komentiraj...
Vidi sve komentare