Vuna kašmirskih koza, pašmina, što je uzgajaju nomadi u negostoljubivoj, hladnoj i pustoj himalajskoj regiji Ladakh, najskuplja je i najfinija vuna u svijetu. No ta su čupava stvorenja potisnuta sa svojih pašnjaka zbog sukoba dviju najmnogoljudnijih zemalja po pitanju granice. Zbog toga na tisuće kozlića nisu preživjele ovu sezonu.
- Za tri godine, kad bi novorođene koze trebale početi 'davati' pašminu, doći će do velikog pada proizvodnje, možda pogubnog za ovaj sektor - rekao je Sonam Tsering iz udruge uzgajivača koza.
Između kineske i indijske vojske brojne su razmirice na 3500 kilometara dugoj granici koja još nije primjereno određena. No ove su godine napetosti bile posebno snažne pa su zimski pašnjaci kozama ostali nedostupni.
- Bila je to sezona parenja i oko 85 posto novorođenih kozlića nije preživjelo - rekao je Tsering.
Kašmirske koze godišnje daju 50 tona najfinije i najskuplje kašmirske vune, lagane poput pera. Pripadajući obrti zapošljavaju tisuće ljudi iz regije.
Veći dio vune koristi se za izradu šalova koji se prodaju u luksuznim dućanima od Londona do Dubaija i mogu stajati i do 800 dolara (5350 kuna) po komadu.