To je to što me zanima!

Prijete nam snijeg i mraz! Evo što trebate učiniti kako bi biljke spasili od niskih temperatura

Promjena vremena posebno teško pada biljkama. Jučer su bile gotovo ljetne temperature, dok su se danas vratile zimske hladnoće - a prijete nam snijeg i mraz. Donosimo nekoliko savjeta kako zaštititi svoje biljke
Vidi originalni članak

Nakon lijepog perioda iznadprosječno toplih temperatura, šokirao nas je povratak hladnog vremena i najava snijega. Biljkama to osobito teško pada, a proljetni mraz je jedan od najvećih strahova proizvođača voća i povrća. U nekoliko sati može napraviti ogromnu štetu. 

POGLEDAJTE VIDEO:

Vaš internet preglednik ne podržava HTML5 video

Snijeg koji padne pa se otopi, nije veliki problem biljkama jer služio kao svojevrsna izolacija, i ne radi im štetu. Biljkama najviše smeta mraz, pa ako na balkonu imate nešto osjetljivije bilje, unesite ga unutra ovih nekoliko dana. 

Jedna od najjeftinijih metoda zaštite vrta od mraza je zadimljavanjem, koje je efektno do - 4 stupnja. Ono se provodi paljenjem vatre, koja uz dim može podići temperaturu zraka od 0,5 do čak 1,5 stupanj, što može biti spasonosno za cvjetove i mlade plodove.

LUDO VRIJEME VIDEO Pogledajte snijeg u Zagorju! A nedavno je bilo 30°C

Za manji, kućni vrt, možete se poslužiti metodom pokrivanja, a za to će vam biti dobra slama, kartoni, tkanina ili treset. Postoji i mnoštvo kemijskih proizvoda poput porozne pjene, a možete koristiti i plastičnu foliju (poput onih što su dostupne za zaštitu stana prilikom krečenja). Ako kod kuće imate sadnice koje planirate preseliti u vrt, pričekajte s tim aktivnostima dok se vrijeme ne popravi.

Osim biljkama, niske temperatura su problem i životinjama, u ovom slučaju pčelama.

Pčele su nužne za proces oplodnje biljaka, ispod 12 stupnjeva Celzijevih ne lete. Na nešto višim temperaturama one smanjuju svoju aktivnost, jer im smeta zima. 

Idi na 24sata

Komentari 0

Komentiraj...
Vidi sve komentare