Luku San Cristóbal de la Habana osnovao je 1515. godine španjolski konkvistador Diego Velázquez de Cuéllar u blizini današnjega grada Batabanó na južnoj obali otoka Kube. No to je bio pogrešan odabir jer je klima bila izuzetno nepogodna, a cijelo područje oko grada izrazito močvarno. Komaraca je bilo u izobilju. Nakon nekoliko godina unaprijed izgubljene borbe stanovnici su mjesto napustili i naselili se 16. studenog 1519. godine na mjesto današnjega grada Havane, tad nazvanog Puerto Carenas, na sjevernoj obali. Prirodna luka imala je sve potrebno - duboko pristanište i kopnenu zaštitu sa sjevera. Grad se danas većinom prostire zapadno i južno od zaljeva, koji je s otvorenim morem povezan uskim tjesnacem, te su poslije ondje nastale i tri glavne luke: Marimelena, Guanabacoa i Atarés.
Havana je ubrzo postala mjesto koje je privuklo veći broj doseljenika. Španjolski kralj Filip II. dodijelio je Havani status grada 1592., a kraljevskim dekretom iz 1634. proglašena je jednim od najvažniji strateških mjesta središnje Amerike te imenovana "Ključem Novog svijeta i bedemom Zapadne Indije". Taj natpis stoji i danas na grbu grada Havane. Španjolski osvajači u njemu su prvo počeli graditi utvrde, a 1553. premjestili su rezidenciju guvernera iz Santiaga de Cube na istočnom kraju otoka, čime je Havana zapravo postala glavni grad. Danas grad ima 2,2 milijuna stanovnika, a oko 3 milijuna živi na širem gradskom području, što ga čini najvećim gradom na Kubi i u karipskoj regiji.
Dostojevskog osudili na smrt
Ruskog pisca Fjodora Mihajloviča Dostojevskog 16. studenog 1849. godine osudili su na smrt zbog pripadanja liberalnom društvu intelektualaca Petraševski krug. U to je vrijeme u Rusiji vladao car Nikolaj I., koji je uništavao svaku grupu koja bi potencijalno mogla ugroziti njegovu samovlast. Dostojevskog su doveli na stratište s kolegama zatvorenicima. Na ledenoj je hladnoći čekao da ih strijeljaju. Tad je doznao da su mu smrtnu presudu preinačili u četiri godine robije u Sibiru.
Napravljen LSD
LSD prvi je put sintetizirao dr. Albert Hofmann 16. studenog 1938. godine. Hofmann je bio zaposlenik švicarske farmaceutske kuće Sandoz. U njenom laboratoriju proučavao je tvar ergotamin, koja se dobiva iz jedne gljivice koja raste na raži i uzrokuje tzv. ergotizam. Iz ergotamina je Hofmann sintetizirao LSD, a kad ga je i sam malo “okusio” preko prstiju, iskusio je živopisne slike i vidio neobične oblike i raznolike boje. Tvrtka Sandoz počela je 1947. prodavati LSD kao lijek za psihijatrijsku primjenu, pod nazivom Delysid, a 1960-ih je zabranjen.
Više vremeplova pročitajte ovdje.