Bez obzira jeste li stručnjak u galeriji koji priprema izložbu ili samo želite na svom zidu pristupačan komadić umjetnosti, vješanje slike ne bi trebalo predstavljati veliki problem, piše Goodhousekeeping.
POGLEDAJTE VIDEO: Objesite sliku uz pomoć vilice
Od alata vam treba tek čekić, čavao i libela. No prije nego što se uhvatite posla, provjerite od kakvog je materijala vaš zid. Je li riječ o gipsu, cigli ili drvetu. Tako ćete lakše pronaći odgovarajući alat koji će pomoći u zadatku. Planiranje je ključno jer vam štedi stvaranje nepotrebnih rupa u zidovima koje u konačnici stoje ne samo vremena, nego i novca jer ih morate popraviti.
1. Provjerite kakav je zid
Knauf - riječ je o materijalu s kojim je najlakše raditi jer ga nije teško probušiti. Potražite mjesto gdje je zid najčvršći kako bi izdržao teret slike. Ako ne možete pronaći takvo mjesto, obavezno koristite sidro za suhozid, odnosno tiplu. Postoje različite vrste, ovisno o materijalu za koji se koriste, od drveta do betona.
Gips - takav tip zida obično se nalazi u starijim kućama i prilično je teško s njim raditi jer je sklon mrvljenju. Kao i kod knaufa, potražite najbolje mjesto za bušenje. Kod gipsa uvijek je dobro bušiti pomalo, odnosno sve debljim svrdlom do željene veličine, a kako biste spriječili mrvljenje materijala, preporučljivo je na mjesto na kojem bušite zalijepiti samoljepivu traku.
Cigla - kod takvog tipa zida bolje je bušiti između dvije cigle i svakako ćete trebati koristiti tiplu.
2. Koristite odgovarajuće vješalice i čavliće
Postoji čitav niz načina na koje možete pričvrstiti sliku za zid, odnosno na što je sve možete objesiti. Ovisno o tome s čim se najbolje snalazite, odaberite vlastitu metodu.
Čavao - kad je riječ o slici koja ima vješalicu ili kukicu na poleđini, najlakše ju je objesiti o jedan čavao.
- Takva metoda najmanje oštećuje zid jer nakon čavla ostaje samo jedna mala rupica u zidu koju je lako popraviti. Također, čavao u zidu pruža sigurnost da će moći podnijeti teret slike. Svakako ga morate zabiti pod manjim kutom kako bi bolje držao - savjetuje Rachel Rothman, glavna tehnologinja u Good Housekeeping Institute.
Žica - koristi se radi bolje stabilnosti.
- Na poleđinu okvira stavite dva D koluta nasuprot jedan drugome i provucite žicu, a postupak je isti kao kod vješanja na čavao - nastavila je Rothman.
Bez čavlića - ako ne želite u zidu napraviti rupu ili niste sigurni može li zid podnijeti bušenje bez većih oštećenja, razmislite o drugim opcijama. Naime, sliku možete objesiti i uz pomoć samoljepivih traka koje su odličan izbor za lakše okvire.
- Provjerite specifikacije proizvođača, ali obično je riječ o trakama koje mogu podnijeti težinu čak do sedam kilograma - kaže Rothman.
Takvi su proizvodi također odličan izbor ako imate gipsane zidove ili one od cigle budući da bušenjem nećete oštetiti zid sklon mrvljenju ili pucanju.
3. Izmjerite idealnu visinu
- Kako biste objesili sliku kao profesionalac, imajte na umu da bi ona trebala biti u razini očiju. To znači da je trebate postaviti na visinu od metra i pol od poda. Na toj visini trebalo bi biti središte slike - pojašnjava Rothman.
Kako biste to postigli, prije bušenja svakako provjerite jeste li sve namjestili kako treba.
4. Savršeno ravna
- Kad ste potvrdili visinu na kojoj ćete objesiti sliku, uzmite olovku i označite mjesto bušenja na zidu. Ako za vješanje koristite žicu ili imate više od jedne kukice, svakako provjerite uz pomoć libele da oznake budu na istoj visini - savjetuje Rothman dodajući da ukoliko imate neravne zidove, slobodno malo varate kako bi slika djelovala ravno.
5. Objesite sliku
Sad konačno možete sliku objesiti na zid. Još jedanput uz pomoć libele provjerite je li sve ravno, uzmite metar te provjerite je li sve na odgovarajućoj visini, a potom jednostavno uživajte u umjesnosti koju ste upravo unijeli u svoj dom.