Mozgovi dječaka koji su tijekom razvoja u maternici bili izloženi ftalatima, kemijskim spojevima iz plastike, bili su sličniji ženskima, tvrde znanstvenici s Rochesterskog sveučilišta. Radije su se igrali poput djevojčica, a znanstvenici misle kako su za to krivi spojevi iz plastike koji utječu na hormone. Uporaba tih spojeva u plastičnim igračkama zabranjena u EU, ipak se i dalje mogu naći u predmetima poput zavjesa za tuševe, podovima ili namještaju. Majka unese u organizam vrlo male količine koji ne utječu na nju, ali mogu mijenjati razvoj ploda. No prof. dr. sc. Igor Čatić iz Hrvatskog društva za plastiku i gumu te mr. sc. Vjera Haberle s Odjela za predmete opće uporabe HZJZ-a napominju kako je priča izmaknula kontroli.
- Roditelji bi trebali obratiti pozornost na to da kupuju dude od silikona, a ne od plastike te da budu oprezni odluče li izabrati igračke bez delaracije - kaže mr. sc. Haberle. Dodaje kako mogu biti opasne i stare igračke. S njom se slaže i dr. Franjo Plavšić iz Hrvatskog zavoda za toksikologiju koji tvrdi da samo jedna vrsta ftalata može štetiti plodu samo u laboratorijskim uvjetima, ali ne i u stvarnom životu
>>Roditelji se ne bi smjeli oslanjati samo na deklaracijiu, nego prije kupnje razmisliti i je li igračka primjerena dobi djeteta, sadrži li sitne djelove koje dijete može udahnuti, upozoravaju stručnjaci. Osim toga, što je dijete manje, igračka treba biti veća. Velike mekane igračke od pliša, velike drvene kocke, lopte, automobili, kamioni kantice i lopatice najčešće nemaju sitne dijelove, koji bi mogli naštetiti djetetu.
>>Sigurne igračke imaju glatke i neoštećene površine, a boja im se ne smije guliti. Prije kupnje valja provjeriti jesu li dovoljno stabilne. Moraju biti stabilne, bez uzica ili savitljivih djelova koji mogu uštipnuti, a otvori su opasni jer se u njima mogu zaglaviti prsti. I nakon kupnje igračke treba redovito provjeravati.
>>Kako bi se zaštitile od potencijalno štetnih spojeva iz plastike koji navodno mogu utjecati na hormone, stručnjaci trudnicama savjetuju da budu oprezne kad kupuju plastične predmete. Broj tri ili “PVC” koji se otiskuje unutar reciklažnog trokuta sa strelicama na ambalaži znači da je proizvod siguran. Ako niste sigurni sadrži li proizvod opasne spojeve, možete kontaktirati proizvođača ili igračku provjeriti na internetskoj stranici.