Sigurno ste se već našli u situaciji da isplanirate izlazak sa društvom, a onda ostatak večeri tješite prijateljicu ili prijatelja koji imaju problema u braku. Ili još gore, dođu vam u posjet ili vas nazovu opisujući kako im se raspada brak, a potom od vas traže savjet što učiniti.
POGLEDAJTE VIDEO: Savjeti za sreću: Radost je u malim stvarima
Teško je biti uz prijatelja koji ima problema u braku. Želite biti podrška, ali definitivno se ne želite miješati i smatrate kako nije prikladno davati savjete oko tako osobne situacije. U konačnici, svjesni ste da, ukoliko ponudite iskreno mišljenje, to možete poslije požaliti ako se par pomiri pa vas zajednički isključe kao neprijatelja. Vrlo neugodna situacija, poput one kada tik prije pada zrakoplova svi iskreno kažu što misle i kako se osjećaju, a onda se zrakoplov ipak ne sruši.
Prema nekim stručnjacima za veze, ti su neugodni trenuci vrijedni truda ako svojoj prijateljici govorite ono što ona ili on u tom trenutku trebaju čuti.
- Ima situacija u kojima niste dobar prijatelj ako šutite, želite ostati neutralni i ne iskažete što mislite. Prijatelji trebaju nekoga tko će vam reći tešku istinu na način koji ne mogu čuti ni od koga drugoga. Prijatelj vam može pokazati nešto što sami ne vidite - kaže Tracy McMillan, stručnjakinja za veze i voditeljica OWN's Family or Fiancé.
Dakle, možda je najbolji način da budete tu za prijatelja koji ima problema u braku pronaći ravnotežu između radikalne iskrenosti i neutralne podrške. HelloGiggles donosi pet načina kako to postići na pravi način.
1. Aktivno slušajte
Potvrdite da ste pravci prijatelj aktivnim slušanjem. Možete prihvatiti ono što vam kažu ne birajući stranu, a istovremeno svom prijatelju želite dobro. Možete reći nešto poput: “Jako mi je žao što to proživljavaš. To zvuči jako teško. Što god se dogodi, bit će u redu. Oboje vas volim i podržavam.”
Podsjetite prijatelja da svatko u ovoj situaciji ima pravo na sreću. Suzdržite se od ogovaranja ili demoniziranja njezinog partnera jer ti osjećaji mogu biti toksični i neproduktivni. Kako biste izbjegli davanje gomile neželjenih savjeta, prvo procijenite situaciju, a zatim pitajte: “Kako te mogu najbolje podržati? Želiš li samo dati oduška osjećajima ili te zanima moje osobno iskustvo i mišljenje?”
Ako samo žele dati oduška, vaš posao je da zadržite distancu bez osuđivanja, i budete svjedok tome kako vaš prijatelj razrađuje svoje misli.
2. Budite na raspolaganju
Napuštanje toksičnog braka može biti vrlo teško. Umjesto da spominjete prošlost, što može dovesti do osjećaja krivnje i srama prijateljicu stalno podsjećate na neugodne situacije s partnerom koje je proživjela, potvrdite ono što radi dobro. Recite joj da vam je drago što vas je nazvala i zatražila pomoć.
3. Ponudite pomoć
Ne osuđujte je i ne govorite prijateljici što da radi. Predložite joj da se odmakne od užarene situacije dok se ne smiri. U svađama oba partnera često u žaru borbe izgovore riječi koje kasnije ne mogu povući. Stoga ukažite prijateljici na korisnu taktiku u kojoj će se odmaknuti dok se strasti ne smire, a zatim smireno nastaviti razgovor dalje.
4. Ukažite na vrijedne lekcije
Definitivno nikoga ne želite poticati da ostane u toksičnoj vezi, no svakako možete pomoći prijatelju ili prijateljici da osvijeste zašto im se takve situacije ponavljaju. Pokušajte im pomoći da uvide u čemu griješe kako ne bi iste greške ponavljali i u budućoj vezi.
Pomozite im da na probleme s partnerom gledaju kao na priliku za rad na vlastitim teškoćama sa kojima se trebaju suočiti i riješiti ih. Savjetujte im da vode dnevnik koji bi im mogao pomoći da osjećaje i promišljanja vide jasnije i na taj ih način učinkovitije obrade.
5. Omogućite prostor za samostalne odluke
Umjesto da nudite svoje verzije rješenja, dajte prijatelju ili prijateljici prostora da sami odaberu što će sljedeće učiniti. Dopustite im dostojanstvo vlastitog puta. Ipak, ako su u nasilnoj vezi i postoji mogućnost fizičkog zlostavljanja, potaknite ih da što prije odu kvalificiranim stručnjacima. Recite otvoreno da nemate nikakvog iskustva s tim stvarima, ali predlažete da razgovaraju sa nekim tko ima ili nazovu telefon za pomoć žrtvama nasilja. Najvažnija rečenica koju tada možete izgovoriti glasi: Podržavam te u tome da radiš kako bi zadržala samopoštovanje.
Zapamtite da vaš posao nije pokušati popraviti, spasiti ili promijeniti njihovu situaciju, jer niste toliko moćni. Preostaje vam tek podijeliti vlastito iskustvo ako to žele čuti te ukazati što je vama osobno pomoglo u sličnoj situaciji. Na njima je odluka što će od toga prihvatiti, a što im nije od pomoći.