Dopustite li da potraje, prigovaranje može biti opasno poput prevare ili lošega financijskog stanja, kaže dr. Howard Markham, voditelj istraživanja o kvocanju.
No osvijesti li se “opasnost” na vrijeme, uz određene promjene ponašanja situacija se može spasiti. Prvi je korak priznavanje da ste zapeli u začaranu krugu frustracije. Kod parova koji su u prvih pet godina postali nezadovoljni brakom za 20 posto se povećalo predbacivanje i drugi negativni obrasci ponašanja, a oni pozitivni poput tepanja smanjili su se za 12 posto, pokazalo je američko istraživanje. A kako biste izašli iz začaranoga kruga, nastojte se usredotočiti na ono što je dobro za vezu, a ne isključivo za vas kao pojedinca.
Ono što se čini ispravno vama nije uvijek nužno tako. Ne budite isključivi, pokušajte razumjeti kako na partnera utječe vaše ponašanje.
Zaustavite otrovne misli
Umjesto prigovaranja recite si: “Neću to napraviti”. Vježbajte “zaustavljanje misli”. Umjesto da primjećujete samo negativno, potrudite se i pohvaliti.
Rutina vs. spontanost
Možda ste naviknuli partnera da vas redovito poljubi prije odlaska iz kuće. No taj će poljubac značiti mnogo više poljubi li vas spontano, ističe dr. Phil McGraw.
Zamke odnosa roditelj-dijete
Veza koja funkcionira na principu roditelj-dijete osuđena je na propast. Popustite li “uzde” psihološke kontrole, smanjit ćete stres i uživati.
Izliječi sebe pa onda partnera
Namjeravate li promijeniti partnera, najprije promotrite sebe. Možda postoje pitanja s kojima biste se trebali pozabaviti, savjetuje dr. Phil McGraw. Nezaustavljiva kritika, kaže, odvest će vas u “slijepu ulicu”.