1. Mirnije ćete spavati
Nekoliko je različitih studija tijekom godina pokazalo da većina ljudi ugodnije spava na nižim, nego na višim temperaturama. Razlog je taj što nam u snu tjelesna temperatura pada, a tada opadaju i razine kortizola i melatonina u tijelu, objasnila je stručnjakinja za san i osnivačica portala Sleep Like a Boss, Christine Hansen.
Ona kaže da zato postajemo nemirni kad nam je prevruće u krevetu, pa nam je tada i teže nam je zaspati. A, kako kaže, san nam remeti sve što remeti proces prirodnog hlađenja tijela, poput debelih prekrivača ili pidžame.
Hansen ipak naglašava kako nije dobro ni da nam je previše hladno u krevetu, a iz National Sleep Foundation preporučuju da temperaturu u spavaćoj sobi namjestimo između 15 i 23 C stupnja.
2. Samopouzdanje je veće
Iako ne postoje dokazi koji bi potkrijepili ovu tvrdnju, Hansen vjeruje kako spavanje bez ičeg na sebi može pomoći da se bolje povežemo sa svojim tijelom, ali i da se bolje osjećamo u svojoj koži.
3. Seksualni život je bolji
Ima nešto seksi u trenutku kad se goli uvučemo pod pokrivač i kad na sebi osjetimo kožu partnera ili partnerice, kaže Hansen, i dodaje da dodir 'kože na koži' potiče oslobađanje endorfina, tj. oksitocina (poznatog i kao 'kemija za maženje').
- Studije na tu tematiku su ograničene ali vjerujem da se svatko osjeća atraktivnije kad je gol, nego kad je kraj partnera u staroj sportskoj majici ili pidžami - kaže Hansen.
4. Dobro je za vaginu
Znanstvenici na Kalifornijskom Institutu u Los Angelesu su dokazali kako spavanje u donjem rublju, pogotovo uskim gaćicama i tangama, potiče razvoj bakterija.
Zato Hansen ističe da je za žene zdravije da spavaju gole i da ne 'remete' ionako osjetljiv ekosustav 'tamo dolje'.
5. Dobro je za spermije
Ako pokušavate zatrudnjeti, bilo bi dobro da se partner skine prije nego legne u krevet, jer nedavna Finska studija pokazuje da kvaliteta spermija opada kad je muškarcima pretoplo za testise.
To je potvrdio i urolog Brian Steixner, koji dodaje da spavanje u gaćama povećava trenje, pa i mogućnost bakterijskih infekcija i iritacija.
6. Pomaže u gubitku kilograma
Tijelo ima dvije vrste masnoća, 'bijele' i 'smeđe' koje generiraju toplinu. One time pomažu da se salo brže topi dok spavamo. Za studiju koja je 2014. objavljena u medicinskom časopisu Diabetes su znanstvenici četiri mjeseca pratili pet muškaraca koji su spavali u sobama na različitim temperaturama.
Kod muškarca kojem je temperatura u sobi spuštena s 23 na 18 stupnjeva C se količina 'smeđih masnoća' gotovo udvostručila, pa su se masti brže topile.
Druga je studija, objavljena u stručnom časopisu Trends in Endocrinology and Metabolism, pokazala da niže temperature mogu pomoći da se sagori čak 30 posto ukupnih kalorija.
7. Čini kožu sjajnijom
Kako je Hansen objasnila za Reader's Digest, to pogotovo vrijedi ako imate kvalitetan madrac koji nije pun umjetnih materijala. Na kvalitetnom madracu koža može 'disati' što joj pomaže da se bolje i brže regenerira, jer upravo kroz noć na nižoj temperaturi razina kolagena najviše raste, ističe Hensen, a rezultat je bistar i svjež izgled kože
OTKRIVENA TAJNA: Evo što je Harry šapnuo Meghan kad su donijeli sina pred novinare