Kultura življenja nam je nametnula svakodnevno tuširanje, nerijetko i više puta dnevno, no naša koža po prirodi nije stvorena za svakodnevno pranje, osobito šamponima i sapunima, upozorava dr. sc. Ivana Nola, dermatovenerologinja iz Poliklinike Nola u Zagrebu.
Zamolili smo dr. Nolu da prokomentira tvrdnje američkih dermatologa koji kažu kako je svakodnevno tuširanje pretjerano.
- Prečestim tuširanjem možemo odstraniti prirodna ulja s kože. To šteti bakterijama koje su dio našeg imunološlog sustava i pogoduje razvoju različitih problema na koži - tvrdi, među ostalim, dr. C. Brandon Mitchell, profesor dermatologije na Sveučilištu Washington. Umjesto toga, kaže, dovoljno je redovitim pranjem održavati čistoću ruku i svakodnevno mijenjati odjeću.
Ako se već tuširamo jednom na dan, treba to raditi navečer, a ne ujutro, kako su mnogi navikli. Naime, koža se noću prirodno obnavlja, pa ju navečer treba dobro očistiti od prašine i prljavštine, dok tuširanje ujutro nakon spavanja zapravo nije potrebno, tvrdi C. B. Mitchell.
Uljni gelovi, bez sapuna
No kad se tuširamo svaki dan, kožu možemo zaštititi izbjegavanjem agresivnih sapuna, pomoću ulja.
- Kako je danas svakodnevno kupanje ili tuširanje ipak neizbježno, svakako treba voditi računa da umjesto agresivnih sapuna i šampona, pri tuširanju ili kupanju koristimo uljne kupke ili uljne gelove, bez dodatka sapuna - upozorava dr. Nola.
- Voda kojom se kupamo i tuširamo često je tvrda i prepuna klora, stoga smatram da bi svakako trebalo dodati uljne preparate kod svakog tuširanja. Također, nakon tuširanja ili kupanja kožu treba dodatno namazati hranjivim losionima ili bogatim kremama za njegu kože cijelog tijela, ističe sugovornica.
Naime, pretjeranim tuširanjem i kupanjem koža doista ne stigne nadomjestiti uklonjenu prirodnu masnoću, stoga je nanošenje hranjivih losiona ili mlijeka na kožu tijela nakon tuširanja obavezno, savjetuje dr. Nola.
Niti kosu ne bi trebalo prati prečesto, nastavlja.
- Ako je vlasište suho, kosa čista i suha te ako nema učinka mirisnih žlijezda, kosa i vlasište mogu biti oprani samo u jednom u dva tjedna - kaže naša sugovornica. Također, ako je riječ o jako suhom vlasištu i kosi te ako kosa nije izložena posebno lošim uvjetima u kojima se može onečistiti, čak i na vlasište trebamo nanositi hranjive losione koji ga njeguju i vraćaju masnoću koja nedostaje, ističe dermatovenerologinja.
Naravno, postoje dijelovi tijela koje svakodnevno obavezno treba oprati, pa i posebnim preparatima, kako bismo izbjegli razvoj i rast bakterija te pojavu neugodnih “miomirisa”.
Intimna regija i pazusi
- Dijelovi tijela koje bih izdvojila su svakako intimna regija i predio pazuha, za koje savjetujem koristiti preprate s neutralnim pH, koji su blagi i ne isušuju kožu niti sluznicu, a pridonose ravnoteži prirodne mikroflore - zaključuje dr. Ivana Nola. Također, navečer prije odlaska u krevet operite noge, što nije samo stvar higijene tijela nego i toga da na nogama ne unosite prljavštinu u krevet.
Jojobino i bademovo ulje za njegu
Bazna ulja za mješavinu ulja koja ćete dodati u kupku, ili u sredstvo za tuširanje, odnosno njegu kože nakon tuširanja, birajte prema tipu kože i tome što joj je potrebno. Među vrlo kvalitetna bazna ulja ubraja se jojobino, koje je gotovo istog sastava kao masnoća u koži.
Dobar izbor je i bademovo ulje, koje odgovara svim tipovima kože, dok ispucalu kožu ili onu sklonu ekcemima možete njegovati nevenovim uljem. Za masnu i kombiniranu kožu u kupke i sredstva za tuširanje dodajte lješnjakovo ulje, dok se za suhu i stariju kožu preporučuje ulje pšeničnih klica.
Obrišite se 'tapkanjem' ručnikom
Nakon kupanja ili tuširanja nemojte se prejako trljati ručnikom već tapkanjem pokupite višak vode jer kremu ili losion za njegu kože ne biste smjeli nanositi na kožu dok je još vlažna. Pričekajte dvije do tri minute pa lagano umasirajte izabrani preparat.
Soda bikarbona protiv masne kose, a jabučni ocat protiv suhog vlasišta
Ako vam se kosa masti i zbog toga je perete češće, pokušajte je oprati sodom bikarbonom. U šalicu od 150 ml dodajte žličicu sode i vodu. Ne treba vam pasta nego tekućina koju treba izliti na vlasište i umasirati prstima od tjemena prema vrhovima kose. Nakon toga isperite kosu vodom. Ako vam vlasište nakon takvog pranja postane presuho, povremeno isperite kosu jabučnim octom koji ste pomiješali s vodom, u omjeru jedna doza octa, prema tri doze vode.
Mlaka je voda idealna za kožu, a vruća šteti
Ne tuširajte se i ne kupajte u jako vrućoj vodi, pa ni toploj vodi, jer ćete tako potaknuti isušivanje kože, njeno pucanje i tako stvoriti uvjete za razvoj infekcija. Najbolji izbor je mlaka voda, malo toplija od one koja bi bila neugodno hladna.
Tuširanje dulje od deset minuta nije zdravo
Ne tuširajte se predugo. Najbolje je do pet, a nikako nije dobro dulje od deset minuta, jer i tako uništavate prirodni sloj ulja na koži. Također, izbjegavajte predugo ležanje u kadi punoj vode, odnosno ako se odlučite za kupku, dodajte joj ulja koja će nahraniti kožu. Vodite računa o doziranju eteričnih ulja koja dodajete u kupku zbog mirisa i posebnog djelovanja na kožu, kako biste izbjegli alergije, i uvijek ih pomiješajte s baznim uljima, koja zapravo njeguju kožu.
Pročitajte još i ovo! Dokazano je: Seks produljuje život!