London je ovih dana grad u kojem se nestrpljenje može doista osjetiti na svakom koraku - prodavačice u trgovinama brže su i odrješitije, ljubitelji mode kao da se više trude pa su ulice pune sjajnih odjevnih kombinacija, a Oxford i Regent Street, ceste poznate svakom posjetitelju kao shopping meka, kao da su neuobičajeno pune za ovo doba godine. Na prvu je lako pomisliti da je za ovo modno uzbuđenje odgovoran londonski modni tjedan koji se bliži, no, običnom Londončaninu ovaj je događaj potpuno izvan dosega - do karata je gotovo nemoguće doći ako niste u industriji. Uzrok uzbuđenja ipak je nešto dostupniji stanovnicima Velike Britanije - 15. ožujka u Victoria and Albert Museumu otvara se izložba s kreacijama Alexandera McQueena, a pomama za kartama potaknula je vodstvo muzeja da prije samog otvaranja izložbu produlji za još mjesec dana.
Zbog sreće što se kreacije britanskog enfant terriblea napokon vraćaju kući (izložba je najprije prikazana u njujorškom Metropolitanu gdje je srušila sve rekorde posjećenosti), lako je smetnuti s uma što McQueenu prethodi - odlična izložba vjenčanica koja je trenutačno otvorena u V&A. Ovo su posljednji tjedni u kojima ju se može posjetiti, i moramo priznati kako doista vrijedi. Usredotočena na vjenčane kreacije u razdoblju od 1775. do 2014., Wedding Dresses okuplja 70 prekrasnih kreacija s potpisom modne aristokracije - od Johna Galliana, Vivienne Westwood, Vere Wang do omiljenog kraljevskog krojača, Normana Hartnella. Prolaskom kroz pažljivo osmišljen postav lako je steći dojam kako prolazite i kroz vrijeme - stoljeća minulog stila vjeran su prikaz nevjerojatnih života vlasnica ovih kreacija. Od lepršave boho haljine u kojoj je “Uzimam” rekla Kate Moss, preko nezaboravne ružičasto-bijele vjenčanice Gwen Stefani, koja je u modnoj povijesti ostala zapamćena kao idealan način za uklapanje vlastita stila u ovaj klasičan obred, do luksuzne tamne toalete u kojoj se udala Dita von Teese, postav će rijetko koga ostaviti razočaranim. Ljubitelji povijesti najčešće zastaju pred haljinama iz 1775. i 1780. koje prate ukrasni šeširi i cipele, a dah oduzimaju čipkastim detaljima - savršeno nježnim i zavodljivim. Kroz 19. stoljeće haljine su postajale vidno ukrašenije i kićenije, a dolazak 20. stoljeća prvi put predstavlja kreacije koje podsjećaju na večernje toalete - saten, perlice i strukirani modeli utjecali su na dizajn vjenčanice koji se održao do danas. Najbolji pokazatelji vremena modeli su tadašnjih “it” djevojaka - Margaret Whigham i Barbare Beaton, bogatih nasljednica koje se nisu ustručavale trošiti novac - Margaretina haljina iz 1933. dolazi s velom dugim šest metara, ukrašenim perlicama, dok je Barbara odabrala za to doba revolucionarnu usku satensku haljinu s dugim rukavima.
Najzanimljivije je razdoblje možda ono svjetskih ratova, kada su mladenke, u doba oskudice i siromaštva, bile primorane koristiti maštu kako bi njihov dan iz snova bio što bliži željenom. Skoro sva tkanina na tržištu tada je korištena za vojne potrebe pa su zastori i tkanine kojima je presvučen namještaj bile najčešće korišten materijal za ovu svečanu priliku. Najsretnije mladenke uspjele bi se dokopati iskorištenih padobrana, čija je svila tada postajala haljina iz snova. Kasnih ’60-ih na scenu stupaju britanske dizajnerske kuće Jenny Packham i Temperley Bridal, koje su do danas uspjele ostati prvo odredište mladenki diljem Ujedinjenog Kraljevstva, a izložen je i komplet u kojem se za Princa Charlesa udala Camilla 2005. godine. Suzdržan i nenapadan, rad dizajnera Robinsona and Valentinea bio je pravi izbor za vojvotkinju od Cornwalla, čiji je jedini luksuz bio šešir Philipa Treacyja.
Možda najuzbudljivije razdoblje ostavljeno je za kraj izložbe - početak 21. stoljeća donio je neke od najpamtljivijih vječanih kreacija koje su oduzele dah čak i neromantičnim mladenkama. Ružičasto-bijela vječanica pjevačice Gwen Stefani i boho haljina inspirirana 1930-ima koju je nosila Kate Moss, obje rad Johna Galliana, pokazuju kako je ovaj dizajner doista obilježio modnu povijest - bilo da radi nešto neviđeno ili samo crpi inspiraciju iz već viđenog, Gallianove kreacije i danas pršte originalnošću i besprijekornom izvedbom.
Iako manje razvikana od McQueena, ova izložba itekako ima što ponuditi, a zatreba li vam argument za motivirati snažniju polovicu da vas prati, imajte na umu da su izložena i odijela rock-zvijezda Gavina Rossdalea i Jamieja Hincea (dizajnerska, naravno). Propadne li i ovo, preko puta V&A je odličan Muzej znanosti.
Preuzeto iz tjednika SuperMile - svake subote ekskluzivno uz 24sata!