Havaji svake godine privlače tisuće surfera koji žele uhvatiti savršeni val, a svi oni koriste isti pozdrav rukom - 'shaku'.
POGLEDAJTE VIDEO:
Savinite tri srednja prsta prema dlanu i 'izbacite' palac i mali prst prema van - 'shaka' - poznati je simbol surfanja s vlastitim emotikonom. Iako ova gesta odražava opušteni 'aloha' duh havajske kulture surfanja, njezino podrijetlo ima svoju mračnu pozadinu.
Odakle 'shaka'?
Začudo, podrijetlo 'shake' nema nikakve veze sa surfanjem. Ta je gesta ušla u havajsku kulturu zahvaljujući prodavaču rabljenih automobila Davidu 'Lippyju' Espindi, koji bi nabacio pozdrav i izgovorio svoju prepoznatljivu krilaticu 'shaka, brah!' na kraju svojih reklama 1960-ih. Najdugovječniji gradonačelnik Honolulua Frank Fasi također je koristio shaku u svojim predizbornim oglasima 70-ih i 80-ih.
Surfanje je postalo popularno 1950-ih i 60-ih godina prošlog stoljeća, što je pomoglo širenju upotrebe shake po cijelom Pacifiku i u konačnici postao veliki simbol surfera.
Iako potječe s Havaja, 'shaka' je vjerojatno japanska riječ jer 'š' nije dio havajskog jezika. Međutim, sama gesta plod je jedne tužne priče.
Tijekom Prvog svjetskog rata, Havajčanin po imenu Hamana Kalili radio je u tvornici šećera Kahuku koristeći stroj koji je drobio šećernu trsku kako bi pustio slatke sokove. Jednog dana, Kalilijeva ruka je zapela u valjcima i njegova srednja tri prsta su izgubljena, ostavljajući mu samo palac i mali prst.
Tko je bio Hamana Kalili?
Kalili, kojeg pamte kao dobrog čovjeka, premješten je da radi kao zaštitar na plantaži, gdje je često mahao ljudima koje je poznavao, samo što su njegovom pozdravu nedostajala tri prsta. Djeca su oponašala Kalilijevo čudno mahanje i 'shaka' je rođena, ali mnogo je više radnika na plantažama šećera vjerojatno završilo bez tri srednja prsta, raširivši gestu još dalje.
Ono što se dogodilo njegovoj ruci bio je samo jedan od mnogih užasnih incidenata koji su se dogodili na havajskim plantažama šećera, gdje su prema radnicima loše postupali. Čak je i samo branje biljaka šećerne trske bilo opasno, jer su zaštićene velikim, oštrim lišćem. Polja šećerne trske zapalila bi se prije žetve kako bi izgorjelo lišće, ostavljajući za sobom spaljeni i neplodni krajolik.
Prije rada na poljima šećerne trske, Kalili je bio potomak slavnog poglavice u Mauiju. Bio je uključen u lokalne domorodačke organizacije u rodnom gradu Laie, Oahu, i dijelio je vlastito sveto znanje podučavajući mladiće tradicionalnim praksama ribolova poznatim kao 'hukilau'. Kalili je umro u snu 17. prosinca 1958., ali sjećanje na njega i dalje živi u havajskoj zajednici, uključujući brončani kip koji stoji ispred Polinezijskog kulturnog centra, a u čijem je stvaranju on pomogao.
Shaka je i dalje kultni havajski simbol i često ju je koristio bivši predsjednik Barack Obama, koji je rođen u Honoluluu na Havajima. Sljedeći put kad vidite surfera ili političara kako pozdravlja 'shaka' gestom kako bi proširio dobre vibracije, sjetite se mračne povijesti skrivene ispod površine, donosi Vintagenews.