San služi kao terapija za bolna sjećanja i probleme koje doživimo tijekom dana, otkrila je studija Sveučilišta Kalifornija kod kojih su sa slikama isprovocirali emocionalne odgovore ispitanika.
Dio mozga koji kontrolira emocije, amigdala, nakon prespavane noći pokazuje smanjenu aktivnost, dok je aktivnost prefrontalnog korteksa, koji regulira racionalne odgovore, pojačana, tvrde znanstvenici. Dok tonemo u san, ulazimo u REM fazu spavanja, a naši centri za stres se isključuju, tako da mozak ima vremena procesuirati emocije koje su se nakupile tijekom dana. Nakon sna, emocionalni centri postaju sve neaktivniji, dok se centri za racionalno promišljanje aktiviraju i pomažu nam da prebrodimo bolna iskustva koja su se dogodila tijekom dana.
- To bi moglo objasniti zašto ljudi koji pate od PTSP-a obično i imaju problema sa spavanjem te teško prevladavaju bolna sjećanja - tvrde znanstvenici. San ublažava naše emocije, tako da imamo snagu suočiti se s njima nakon što se probudimo. To je svojevrstan oblik terapije preko noći - ističe za voditelj istraživanja Matthew Walker.