Ako su pluća zdrava, liječnik će preko stetoskopa čuti jasno disanje, udisaj i izdisaj. No postoji još nekoliko vrsta zvukova po kojima liječnici daju dijagnozu.
Visokotonsko zviždanje, hripanje - teško disanje će se na stetoskopu čuti kao piskutav zvuk tijekom udisanja ili izdisanja. Može se čuti kod pacijenata s astmom ili kroničnom opstruktivnom plućnom bolesti.
Niskotonsko zviždanje - čuje se kao gudanje po kontrabasu, može podsjećati i na hrkanje.
Mogu ga uzrokovati upale ili šlajm nakupljen u plućima. Povezuje se sa stanjima poput kroničnog bronhitisa, upale pluća i cistične fibroze.
POSLUŠAJTE KAKO ZVUČE ZDRAVA I BOLESNA PLUĆA:
Stridor - grub, visokotonski zvuk koji se čuje najviše pri udahu. Ukazuje na opstrukciju dišnih puteva, a može biti uzrokovan gušenjem, alergijskom reacijom, krupom (kašalj poput laveža, najčešći kod djece od 6-36 mjeseci) i epiglotitisom (bakterijska infekcija epiglotisa i okolnih tkiva).
Zvuk krckanja ili stvaranja mjehurića - obično se čuje tijekom udisaja. Zvuk stiže iz malih plućnih mjehurića. Najčešće ga uzrokuje voda u plućima, a može se čuti kod upale pluća i kod srčanih problema.
Opća preporuka je da nikad sami sebi ne postavljate dijagnozu već da uvijek, ako se ne osjećate dobro, potražite pomoć liječnika.
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: