Smanjiti količinu otpada, promicati zajedništvo u susjedstvu te građanima uštedjeti novac neki su od ciljeva riječkog Riperaja, prve radionice u Hrvatskoj u kojoj su popravci besplatni.
POGLEDAJTE VIDEO:
Prostor u Ulici Ivana Zajca 20/a riječka Čistoća opremila je starim, odbačenim pa obnovljenim namještajem, alatima i ostalom opremom za popravke. Građani tako više ne moraju kupovati alat radi jednokratne uporabe.
- Imam toster za popravak, možete li - pitao je Riječanin s vrata u 10 sati, kad je u Riperaju već bilo petero ljudi.
- Dajte da pogledamo, nadam se da može. Nemojte nikamo ići, zajedno ćemo to riješiti. Pokazat ću vam kako - rekao je majstor Tomo rastavljajući toster. Potom je alat dao muškarcu, koji je toster, uz Tomine upute, popravio sam.
- Gušt je pomagati. Volim druženja, a najviše me vesele radionice s djecom - rekao je majstor Tomo.
Jedanput na tjedan u Riperaju gostuju majstori koji uče građane kako nešto popraviti, a organiziraju i radionice za izradu košara, torbi, držača za vino od papira, igračaka od starih čarapa...
A popraviti se može gotovo sve, od remena, torbica, lutaka, ručnih satova, stolnih lampi, do fenova, miksera, tlakomjera, daljinskih, aparata za šišanje, pa čak i glazbenih instrumenata. Intervencija na elektronici poput televizora, mobitela ili mikrovalnih pećnica nema zbog sigurnosti, a ako za popravak treba nabaviti neki dio, za to se treba pobrinuti vlasnik.
- Donijela sam ‘špricu’ za cvijeće. Žao mi ju je baciti, gotovo je nova, ali nemam račun da je zamijenim. Živim sama i nema mi je tko drugi popraviti. Donijet ću i vekericu koju ne mogu naviti - uzbuđeno nam je objašnjavala Andrina Papeš (93).
Riječanin koji je došao zalemiti dio antene za auto rekao je da bi takvih radionica trebalo biti više. Zadovoljni su i u Čistoći.
- U Rijeku je stiglo novo vrijeme za stare stvari. Niz godina nije bilo obrtničkih radionica s takvom uslugom - otkrile su koordinatorice projekta Bia Gec i Mirta Stipeč pri Čistoći. Prije razrade riječkog modela posjetile su Amsterdam, odakle je prije deset godina Europom krenula ova ideja.
Ekološka sredstva za čišćenje, hrana i deterdženti: Samo treba donijeti bocu
U Riperaju je i “Bert”, uređaj za kupnju ekoproizvoda poput ekstra djevičanskog maslinova ulja (80 kn/l), bučina ulja (70 kuna po litri), jabučnog (10 kuna), vinskog (10) i alkoholnog octa (7 kuna), biodeterdženata za pranje rublja (45) i posuđa (35), biološkog višenamjenskog sredstva za čišćenje (40) te biošampona za kosu (170 kuna po litri).
POGLEDAJTE VIDEO SERIJAL 'ZENZACIJA' S IVANOM ŠARIĆEM: