To je to što me zanima!

Pohvale kao odgojna metoda djeci više štete nego koriste

Komplimentiranje djeteta je loše ako su te pohvale isprazne i pretjerane, jer ono ne stječe realan uvid u svoje sposobnosti i zbog toga ima gore ocjene u školi
Vidi originalni članak

Fraze poput "kako si pametan", "pravi si umjetnik" i slični hvalospjevi ne utječu dobro na djetetovo samopouzdanje jer su isprazni, tvrdi američki dječji psiholog i autor knjige "Pregledan život" Stephen Grosz.. On smatra kako je mnogo pametnije djeci odavati priznanje na uloženom trudu i radu, piše Daily Mail.

Također, savjetuje roditeljima i učiteljima da komplimente djeci ne daju prečesto, kako oni ne bi izgubili na svojoj vrijednosti i značenju.

- Isprazno hvaljenje još je i gore od kritiziranja, jer se njime na neki način izražava indiferentnost prema djetetovim osjećajima i mislima - kaže Grosz.

Ističe kako brojne znanstvene studije pokazuju da djecu koju roditelji puno hvale obično postižu lošije rezultate u školi i nemaju realan uvid u svoje sposobnosti. Studija američkog Sveučilišta Columbia pokazala je da djeca lošije rješavaju zadatke ako ih se prije toga hvali bez osnove.

- Dječje samopouzdanje se gradi postupno, a najvažnije je biti realan i ne kritizirati niti hvaliti dijete bez razloga - kaže Grosz.

Idi na 24sata

Komentari 12

  • stefi88 22.02.2013.

    Slažem se sa člankom. Ako kažemo- "Ti si najpametnije dijete na svijetu", onda ga realno lažemo i ograničimo. Jer, ne postoji najpametnije dijete, a i ono onda smatra da ako nešto ne shvati- više nije najpametnije! Kao zamjenu za ovakvu "pohvalu", bolje je reći: "Jako si dobro to zaključio, slažem se s tobom!"

  • tessa 10 18.01.2013.

    Svakom djetetu treba pristupit individualno. Moji su totalno različiti, i kod jednog pali kritika ,a drugi se niti ne osvrće na to!!!

  • FAZAN 17.01.2013.

    sad su odjednom okrenuli ploču. pitam se kad će napokon shvatiti da je ponekad šiba najbolji lijek za sve.

Komentiraj...
Vidi sve komentare