Kažnjavanje i kritiziranje nije sastavni dio modernog roditeljstva koje se više okreće pohvali, no sada stručnjaci tvrde da hvaljenje neće pomoći djeci s niskim samopouzdanjem, donosi Daily Mail. Dapače, kod njih će još više izazvati pritisak da nešto naprave dobro zbog čega će biti još uplašenija, a izvedba toga vjerojatno još i lošija, izvijestili su znanstvenici.
Zajednički tim britanskih, američkih i nizozemskih sveučilišta proveo je istraživanje na 240 dječaka i djevojčica u dobi od osme do 12 godine. Zamolili su ih da ispune upitnik na kojemu će odrediti koliko su samouvjereni, a potom da preslikaju sliku. Djecu s niskim samopouzdanjem su jako nahvalili, a samouvjerenu djecu vrlo dozirano. Njima su rekli da moraju preslikati više slika i da su neke od njih nešto teže.
Djeca s niskim samopouzdanjem nisu uspjela dobro preslikati ni laganije slike unatoč velikim pohvalama i poticaju koji su dobili. No samouvjerena djeca dorasla su zadatku i sve napravila uspješno, iako ih se nije puno hvalilo.
- Kažete li djetetu s niskim samopouzdanjem da je nešto napravilo fantastično, vjerojatnost je velika da će vjerovati kako uvijek moraju biti fantastično dobri. Vjerojatno će se brinuti da stalno moraju zadovoljavati visoke standarde, a na koncu odlučiti da se neće uopće truditi - zaključio je istraživač Eddie Brummelman za časopis "Psychological Science".