Cimet se u Europi u srednjem vijeku smatrao luksuznim začinom. Arapi su ga prevozili kopnenim putevima, a samo bogati ljudi su si ga mogli priuštiti. Danas se cimet može naći u gotovo svakoj kuhinji. Ali ovaj uobičajeni začin više je od slasnog dodatka u kolačima i može vam uvelike pružiti besprijekornu njegu kože i poboljšati zdravlje.
POGLEDAJTE VIDEO: Napravite vlastiti kompost na balkonu ili u stanu
1. Smanjuje akne
Cimet ima antimikrobna svojstva koja su korisna za liječenje upala. Ovaj začin može ubiti bakterije i gljivice koje uzrokuju akne. Također je izvrstan izvor snažnih antioksidansa koji štite vaše tijelo od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Oni mogu izazvati upalu kože, a kada se to dogodi, naše su pore začepljene, što dovodi do akni.
2. Sprječava znakove starenja
Slobodni radikali također mogu doprinijeti preranom starenju kože, uzrokujući bore, pigmentaciju i općenito lošu kožu. Antioksidansi u cimetu usporavaju ovaj proces štiteći vaše stanice. Cimet može čak pospješiti proizvodnju kolagena jer sadrži elemente u tragovima za koje je dokazano da povećavaju razinu kolagena.
3. Vaša koža će izgledati ujednačenije
Cimet povećava cirkulaciju, dovodeći krv i kisik u kožu. Naime, on sadrži adstringens, kemikaliju koja smanjuje ili sužava tjelesna tkiva. To može pomoći da vaša koža izgleda glađe i ujednačenije te tako poboljšati njezino zdravlje iznutra prema van.
4. Ima protuupalna svojstva
Upale pomažu vašem tijelu u borbi protiv virusa i popravljanju oštećenja tkiva. Ali ako su one usmjerene protiv vlastitih tkiva vašeg tijela, to može postati opasno. Studije su pokazale da cimet ima protuupalna svojstva, pa može olakšati čak i oticanje.
5. Može smanjiti rizik od srčanih bolesti
Prema istraživanjima, dodavanje cimeta u prehranu može održati zdravlje srca. U jednom istraživanju su štakori, koji su se 12 tjedana hranili hranom s visokim udjelom masti, ali i cimetom, udebljali manje od miševa koji su jeli masnu hranu bez cimeta. Prehrana bogata masnoćama može dovesti do bolesti srca, a dodavanje malo cimeta u hranu može pomoći u ublažavanju tog rizika.
6. Pomaže kod mršavljenja
Cimet je bogat vlaknima. Daje vam osjećaj sitosti i pomaže vam u borbi protiv želje za hranom. Također ubrzava metabolizam, jer vaše tijelo troši više energije za obradu začina nego što to čini za drugu hranu.
7. Može poboljšati pamćenje
Cimet može pomoći u odgađanju starenja mozga i smanjenju oksidacijskog stresa moždanih stanica. Također potiče plastičnost hipokampusa, djela mozga povezanog s pamćenjem. Pokazalo se čak da ovaj začin ublažava neke simptome Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, piše Bright Side.