Bianca Innes (21) studentica novinarstva iz Australije prije godinu dana je dobila strašnu dijagnozu - uznapredovali, agresivni oblik raka dojke 3. stupnja. Uslijedile su dvije operacije, ciklusi kemoterapija... Rak je pobijedila, ali zbog svega je ušla u preuranjenu menopauzu izazvanu lijekovima koji smanjuju proizvodnju ženskih spolnih hormona.
Sve je počelo jednog dana kada je stajala pod tušem i napipala čudnu kvržicu u desnoj dojci.
- Otišla sam do svojeg liječnika, koji je bio uvjeren kako se radi o nakupini masnog tkiva ili cisti, no ipak me poslao na ultrazvuk. Nisam odmah otišla jer sam bila hospitalizirana zbog ginekoloških problema. Osam tjedana kasnije kvržica se utrostručila i podizanje desne ruke postalo mi je bolno - ispričala je.
Nakon ultrazvuka dojke, liječnici su napravili biopsiju i poslali uzorak kvržice na analizu. Potom su joj skenirali kosti i napravili magnetsku rezonancu kako bi vidjeli je li se rak proširio na druge dijelove tijela, prenosi Daily Mail.
Rak se već proširio na limfne čvorove.
- Nakon dijagnoze sam postavljala pitanja "Zašto?", "Kako?". Ali, niti jedan liječnik mi to nije mogao objasniti. Tada sam odlučila da ću pobijediti rak svim silama. Imala sam tek 20 godina, moj život tek je počeo i rekla sam si kako neću dopustiti da rak bude posljednje poglavlje u mojoj knjizi - nastavila je pričati o bolnom iskustvu.
Sve što je prolazila, od samih početaka opisala je na blogu Going Topless.
- Ljudi su se šokirali kada su vidjelu da netko tako mlad, u dobi od 20 godina, može imati dijagnozu agresivnog oblika raka dojke. To je privuklo pažnju mlađe populacije o važnosti osluškivanja svojeg tijela - dodala je ova hrabra djevojka.
Prošla je 13 ciklusa kemoterapija u pet mjeseci, otpala joj je kosa. Nakon teške alergijske reakcije na tu terapiju, taj oblik liječenja je prekinut.
- Nakon dvije operacije - lumpektomije (vađenja samog tumora) i uklanjanja limfnih čvorova, prošla sam 30 uzastopnih rundi radioterapije tijekom 30 dana. Također, jednom mjesečno dobivam injekciju koja suzbija proizvodnju estrogena i progesterona, a to je prisililo moje tijelo da u menopauzu uđe preuranjeno. Moj život se dramatično promijenio - kaže Bianca i dodaje kako je početkom ove godine primila dobre vijesti, tumora više nema.
- Sada sam usredotočena na obnovu svojeg tijela i zdravlja nakon svih tih tretmana. Još se svaki dan borim sa strahom da će se bolest vratiti i nastavljam odlaziti na pretrage i testiranja krvi svaka četiri mjeseca. Rak je nešto što vam promijeni život i podsjeti vas koliko je život dragocjen - dodala je.
Nije precizirala hoće li jednog dana prestati uzimati injekcije koje suzbijaju proizvodnju ženskih spolnih hormona i tako izaći iz preuranjeno izazvane menopauze. Naime, estrogen i progesteron potiču rast i razvoj tumora dojke. Obično žene prestaju uzimati terapiju nakon nekog vremena, a tada ponovno dobivaju menstruaciju i mogu ostati trudne.
- Ovim lijekovima postiže se prestanak funkcije jajnika te žena ulazi u privremenu postmenopauzu, za razliku od one postignute odstranjenjem ili zračenjem jajnika koja je trajna i nepopravljiva. Nakon prestanka primanja tih lijekova, od kojih se GOSERELIN najčešće upotrebljava, menstruacijski ciklus se u većine žena obnavlja te su nakon takvog liječenja moguće i trudnoće - pojašnjeno je u knjižici "Znanjem protiv raka dojke" koju je objavila Hrvatska liga protiv raka.
- Hormon estrogen može pospješiti rast tumorskih stanica u nekih vrsta tumora dojke. U tom slučaju se primjenjuje hormonska terapija. Hormonska terapija podrazumijeva primjenu lijekova ili kirurški zahvat kojima se onemogućuje pritok estrogena u stanice tumora dojke. Hormonska je terapija djelotvorna samo u slučaju tumora dojke koji sadrži receptore (prihvatna mjesta) na koje se vežu hormoni estrogen i/ili progesteron - objašnjeno je na portalu onkologija.hr.
VIDI OVO: 4 spolne bolesti koje se mogu dobiti i uz korištenje kondoma.