Dušikov oksid (N2O), odnosno tzv. plin 'smijavac', kojega mladi sve više koriste da bi 'popravili' raspoloženje na tulumima, ako se konzumira u nekontroliranim uvjetima, te u kombinaciji s drugim opijatima i alkoholom, može biti opasan po život, upozorava prim. dr. sc. Višnja Nesek Adam, predstojnica Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivno liječenje u KB 'Sveti Duh'.
Riječ je o plinu koji djeluje kao anestetik i ušao je u primjenu u Velikoj Britaniji, radi ublažavanja bolova tijekom poroda, no i danas se koristi kao anestetik, pojašnjava. Kako su se u anesteziji pojavili i noviji, kvalitetniji lijekovi, danas se ipak koristi rjeđe, a ako i jest u primjeni, onda je to u kombinaciji s drugim lijekovima. Pritom je vrlo važno da se koristi u kontroliranim uvjetima, kaže dr. Nesek Adam.
- Taj plin ima analgetsko djelovanje, izaziva osjećaj zadovoljstva, veselja i euforije te potiče na smijeh i smije se koristiti samo u kontroliranim uvjetima, jer pogrešna doza može dovesti do pada tlaka i pulsa, te smanjenog rasuđivanja i nesvjestice, što je stanje u kojem dolazi i do pada saturacije kisika u tijelu, a to može imati i smrtni ishod - upozorava prim. dr. Višnja Nesek Adam. Zato nema sumnje oko toga treba li zabraniti slobodnu trgovinu proizvoda koji sadrže tu supstancu, dodaje.
To već godinama traže i gradske vlasti Grada Novalje, pod čijom je ingerencijom i popularno Zrče, koje je, kako tvrde, u sezoni doslovno preplavljeno bombicama tog plina. Naime, osim u medicini, dušikov oksid koristi se i u ugostiteljstvu, u aparatima za proizvodnju šlaga, pa se na internetu mogu pronaći aparati i punjenje u prigodnim pakiranjima i po pristupačnoj cijeni. Taj se plin ispušta u balone i prodaje onima koji se žele 'ušlagirati'.
Prema procjenama Vladinog Ureda za suzbijanje zloporabe droga, riječ je o opijatu koji je drugi po redu po učestalosti uporabe na zabavama mladih na otvorenom, pa ne čude procjene da je riječ o unosnom biznisu. Da je tome tako pokazuju i podaci nakon inspekcije provedene ma Zrču još 2015. godine, kada je u jednoj akciji oduzeto više od 3500 ampula sa spornim plinom.
Problem je u tome što supstanca nije zabranjena, pa zasad nema puno mogućnosti za borbu protiv njegove zloupotrebe. Naime, MUP može reagirati samo po nalogu Državnog inspektorata i Carinske uprave, u inspekcijama prema Zakonu o nedozvoljenoj trgovini. Točnije, sve se svodi na običan carinski prekršaj, s relativno malim kaznama i opsežnom papirologijom.