Sokovi koji sadrže šećer povisuju rizik od razvoja srčanih bolesti za 20 posto ukoliko se piju u dozama od 350 mililitara, pokazalo je istraživanje Sveučilišta Harvard na 40.000 ljudi. Pića koja sadrže umjetne zaslađivače nisu ni približno opasna kao ona s puno šećera, prenosi Daily Mail.
Ljudi koji često piju slatke sokove imaju više razine opasnih masnoća i proteina u krvi, a niže razine tzv. dobrog kolesterola, otkrili su u krvi ispitanika. Rizik od infarkta raste što se više sokova pije, uključujući i one voćne u koje se šećer dodaje tijekom proizvodnje.
Povezanost između srčanog udara i slatkih sokova postojala je i nakon što se isključe drugi rizični faktori poput pušenja, težine, prehrane i tjelovježbe. Do sada su istraživanja već utvrdila povezanost između sokova i povišenog rizika za dijabetes i pretilost.
- Voda, čaj i kava najbolji su napitci, a nakon njih slijedi obrano mlijeko. Voćni sokovi su bogati vlaknima i vitaminima, ali sadrže previsoke količine šećera - rekao je voditelj studije dr. Frank Hu.