Loš zadah najčešće uzrokuju bakterije u ustima ili u probavnom traktu, a uspješno ga, osim redovitog pranja zubi, uklanjaju i prirodni lijekovi i namirnice.
- U posudu stavite dvije žličice cikorije i dodajte čašu kipuće vode. Ostavite da se sastojci pomiješaju i lagano rashlade oko 20 minuta, a potom isperite grlo pet do šest puta na dan.
- U pola litra kipuće vode stavite žličicu lišća paprene metvice i pustite da odstoji sat vremena. Mješavinom isperite grlo četiri do šest puta na dan.
- U čašu kipuće vode stavite žličicu sjemenki kima i ostavite da se rashladi. Otopinom isperite grlo od četiri do šest puta na dan.
- U posudu stavite žličicu čička i dodajte čašu vode te zagrijte na dvije do tri minute. Ostavite da se rashladi sat vremena i ispirite mješavinom grlo sedam puta na dan.
Cimet u borbi protiv lošeg zadaha
Jedan od najpoznatijih začina, cimet uspješno rješava problem lošeg zadaha, a dovoljno je da u čašu vode stavite žličicu ovog začina i pomiješate sa žličicom meda. Nakon toga mješavinom ispirite grlo i po nekoliko puta na dan. Isti učinak imaju i štapići cimeta koje možete žvakati, naročito nakon kave.
Limun - instant rješenje
Brzinsko rješenje za neugodan zadah jest limun, a dovoljno je da grickate krišku limuna ili njegovu koricu. Limunska kiselina će u trenu neutralizirati neugodne bakterije, osobito nakon ribe.
Zeleni borci protiv neugodnog mirisa
Peršin sadrži klorofil koji ubija bakterije odgovorne za loš zadah. Osobito je učinkovit nakon što ste jeli češnjak, luk ili ribu, a dovoljno je samo žvakati ga. Jednako dobro kao i peršin, djeluju i menta, eukaliptus, bosiljak i ružmarin. Bilo da žvačete njihovo lišće ili napravite čaj i njime ispirete grlo, rješenje će biti isto.
Jogurt na dan za svjež dah
Jedan nezaslađeni jogurt na dan smanjuje razinu sulfidvodika u ustima, jednog od uzroka neugodnih mirisa. Osim što uklanja loš zadah, jogurt ga može i spriječiti.