Tamnjenje kože je zapravo znak da koža reagira na potencijalno štetno UV zračenje stvaranjem dodatne pigmentacije koja joj pruža određenu, ali često nedostatnu, zaštitu od opeklina od sunca. Činjenica je i da provođenje vremena na suncu povećava rizik od opeklina, raka kože i ranog starenja kože.
Stručnjaci ističu da su sunčeve zrake najintenzivnije između 10 i 14 sati, kada je dobro dodatno se zaštititi šeširima i odjećom.
POGLEDAJTE VIDEO: Dobra lekcija
U novije vrijeme dostupna je i odjeća koja u potpunosti blokira UV zračenje, a tako je i s modnim dodacima poput šešira.
Pokrivala za glavu s UV zaštitom idealna su i za djecu, posebno bebe koje ne bi smjele na sunce.
Redovito koristite kreme sa zaštitnim faktorom te u njegu uvedite dodatnu hidrataciju, ne samo u vidu seruma, već i pojačane konzumacije vode.
Pažljivo s pilingom, naročito onime s AHA kiselinama, jer time nastaje nova koža, koja je vrlo osjetljiva na sunce. Pritom se mogu stvoriti hiperpigmentacije koje je teško odstraniti. Obavezno u tom slučaju nanesite kremu s visokim UV faktorom.
Dubinsko isušivanje kože pod utjecajem UV zračenja donosi prijevremene bore, no to ne vidimo odmah, već koža najednom pokazuje snažne znakove starenja, ističe FDA.